| Cerbul47 a întrebat:

ce placa de baza ar merge cu generația a 8-a si a 9-a de procesoare?

6 răspunsuri:
| GopnikulBogdan a răspuns:

1)AMD sau Intel?
2)Daca ai placa de baza deja, cauta-i modelul pe google pentru specificatii si componente compatibile.

| Bizon95 a răspuns:

LUL, simplu: una scumpa si cu acelasi socket luata de pe eMAG sau ceva asemanator (unde esti sigur ca pretul mare denota calitate si nu e umflat)

in rest, poti ori sa cauti pe google placi de baza compatibile pentru procesorul pe care ti l-ai ales
ori sa iti alegi o placa de baza, sa te duci pe pagina producatorului si acolo SIGUR (in manual in cel mai rau caz) gasesti lista cu procesoarele suportate!

| Simpatic a răspuns (pentru GopnikulBogdan):

Cred ca se refera la Intel, ei au ajuns la a 9-a generatie de procesoare de ex. i7, i9 nu poate fi pentru ca nu este decat la prima sau a doua generatie!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O placa de cbaza cu socket LGA 1151 V2 (varianta 2). pentru un procesor i9 generatia a 9-a.
Exemple: http://bit.ly/306XHyb

| Cerbul47 explică (pentru Salontanul):

Ok,deci b360 sau z370p nu poate suporta ambele generații?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Cerbul47):

Daca suporta generatia a 9-a suporta si a 8-a.