| Stefan1602000 a întrebat:

Nu prea mă pricep la calculatoare. Am cumparat carcasa, cooler pentru provesor, ventilatoare. Procesor inca nu vreau sa il schimb. Vreau altă placă de bază care să suport Intel generatia 12. Momentan am un i7 6700k, il pot pune intr-o placa de baza care suporta procesoare de generatia 12? Multumesc

4 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

I7 6700k este generația 6 (socket LGA 1151), nu îl poți pune pe o placa de baza din generația 12 (socket LGA 1700).

Poti sa te gândești la problema ca și când procesorul tău este un bec cu dulie mare și vrei sa-l înșurubezi într-o dulie mica. - nu are cum sa se potrivească.

Pentru generația 12, cel mai bun ca și raport calitate/preț este Intel Core i7-12700K, zic eu.

| Razzvan5444006644 a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun dar nu, nu o sa mearga

| Stefan1602000 explică (pentru Razzvan5444006644):

Mersi laughing am vrut sa fiu sigur

| MarinDaniel a răspuns:

Procesorul tau Intel Core i7-6700K este compatibil cu interfața Socket LGA 1151, care este utilizată pentru procesoarele din generația a 6-a (Skylake) și a 7-a (Kaby Lake) de Intel Core. Placile de baza care suporta procesoare de generatia 12, sunt pentru interfața LGA 1200, deci procesorul i7-6700K nu este compatibil cu acestea. Daca vrei sa schimbi placa de baza cu una care suporta generatia 12, atunci va trebui sa schimbi si procesorul.