| ALEXXXL19 a întrebat:

Cum aflu ce RAM am și ce RAM suporta placa?
Laptop HP 250 G3
Momentan am această bucată și atat am un singur slot de RAM
https://photos.app.goo.gl/wtBj7VXxDsTCA5p19
Vreau sa ii pun 8 gb și cam atât, nu mai merita, este prea vechi dar inca nu îmi permit să dau bani pe unul nou și modern.

4 răspunsuri:
| qVlad12 a răspuns:

Ca sa afli cat ram ai, cauti programul Acest PC/This PC/My PC(este denumit in functie de windows), dai click dreapta si apesi pe proprietati. Acola iti vor aparea informatii despre hardware.
Sper ca te-am ajutatwinking

| bogdan324 a răspuns:

Ii poti pune ca sunt pe ddr3 1600mhz pe 1.35v
Laptopul acela are tot rami pe ddr3 1600mhz
Cand te uiti la rami trebuie sa verifici tipul de ddr, frecventa si voltajul placutei, spre exemplu o placuta de 1, 35v va merge pe un laptop care suporta rami de 1.5v insa invers nu va merge.
Daca adaugi rami de 1333mhz la un laptop care are rami de 1600mhz atunci ambele memorii vor rula la cea mai mica viteza gasita pe o placuta de ram, adica 1333mhz.

| ALEXXXL19 explică:

Asta știu și eu că un RAM mai puternic va fi coborât până la frecventa celuilalt dar nu invers. Vreau sa ii pun unu de 8 gb am doar un slot deci doar unu.

| ALEXXXL19 explică:

A mai luat cineva RAM din China adică de pe AliExpress sau gearbest?