| heddy10 a întrebat:

Cum pot conecta un Smart TV care are doar iesire optica pentru sunet, la un sistem audio care are jack de 3, 5mm? Ce fel de cablu sau adaptor imi trebuie?

Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se poate.
Iesirea optica furnizeaza sunet codat digital, iar intrarea jack este semnal audio analogic.
O fibra optica (sticla) nici nu se poate lega la o mufa jack (metal), nici macar prin ceva adaptor "minune".
Ti-ar trebui un sistem de decodare corespunzator digital/analogic intre ele, un simplu cablu ne-fiind suficient.

| heddy10 explică (pentru Bula):

Stiu ca nu e suficient. Nu ma refeream la unul singur cand am zis "cablu". Dupa o cautare mai amanuntita am gasit asa ceva :

http://www.gefen.com/kvm/gtv-digaud-2-aaud.jsp?prod_id=5279

E potrivit pentru ce caut eu?

Bula
| Bula a răspuns (pentru heddy10):

Este posibil, dar nu bag mana in foc.
Trebuie ca, tipul de codare digitala sa fie corespunzator. Totodata, ai nevoie si de adaptor de curent si de mufe optice (minim 2 buc cumparate, in caz ca se strica una).

Intrebarea mae, insa, este: nu are smart tv-ul tau alte mufe de conectare (RCA, Scart, jack pentru casti)?
Fiindca solutia cu optic e f scumpa si nesigura.
Scrie-mi fabricantul si modelul TV-ului.

| LinxCont a răspuns:

Ar trebui ceva de genul:
http://www.optimusdigital.ro/......e-rca.html

trebuie si un cablu optic, un cablu de la RCA la jack de 3.5mm si o sursa de curent de 5V minim 1A pentru convertor.

Semnalul optic e transformat in semnal electric care iese prin cele 2 mufe rca stanga si dreapta. De acolo semnalul ar trebui sa mearga in sistemul audio.

Daca sistemul audio are mufa mama jack de 3.5mm, atunci de la convertor la sistem ar merge un cablu de genul http://www.mivarom.ro/......mm-p-10771

poate fi nevoie si de un adaptor http://www.mivarom.ro/......ic-pr-5616
daca sistemul are jack de 3.5 tata
sau se construieste un cablu daca e mai greu de gasit gata facut.

| heddy10 explică (pentru Bula):

Prima generatie de Smart TV de la Samsung. Model UE40J5200 101cm. Are doar Scart din cele enumerate de tine, fara jack (nu ar mai fi fost o problema daca avea jack, baga direct sistemul) si nici RCA.

| heddy10 explică (pentru Bula):

Acest cablu ( http://www.emag.ro/......DYC927BBM/ ) poate rezolva problema? Cele doua RCA-uri (Rosu si alb) le pot baga direct in sistemul audio?

Bula
| Bula a răspuns (pentru heddy10):

Scartul are intrare si iesire video + audio stereo.
Exista si adaptor direct pe iesire jack, dar poate gasesti doar prin intermedieri RCA.
Oricum, costa sub 10 USD, fata de adaptorul optic linkat de tine, care-i de 9-10 ori mai scump.

| heddy10 explică (pentru LinxCont):

Multumesc pentru raspuns. Am sa vad ce pot face!

| LinxCont a răspuns (pentru heddy10):

E bine daca are scart, poate se va putea lua semnal audio de acolo si nu va mai fi nevoie de convertor.
http://www.ebay.co.uk/......2009216239 ar trebui sa mearga foarte bine.

Bula
| Bula a răspuns (pentru heddy10):

Nu e bun, e pentru intrare de sunet spre scart.
Comanda asta:
http://www.ebay.co.uk/......1024723130
si inca un cablu RCA - jack tata (pentru sunet.
Astfel poti comuta intrare/iesire la scart (sunt pe pini diferiti! ), iar de la RCA audio unul din pozitiile comutatorului va functiona sigur.

| heddy10 explică (pentru Bula):

O sa incerc asta. Multumesc de ajutor!

| heddy10 explică (pentru LinxCont):

Multumesc mult de ajutor!

| ChiforAlin a răspuns:

Cum pot scapa de fir optic pentru smart tv la sistem audio 5.1 (vreau sa fie conectat doar prin cablu rca (alb-rosu)