| Unanonimdepetpu a întrebat:

Dacă placa de baza este arsa, procesorul mai merge?

6 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Dacă placa de bază este arsă (bubuie un condensator ), nu mai funcționează normal/nu mai funcționează deloc. Procesorul în schimb rămâne intact, poate fi refolosit pe un socket identic și pe un chipset care să suporte acel procesor.

| Simpatic a răspuns:

Nu, gandeste logic, unde este montat procesorul (CPU)? pe placa de baza, daca aceasta nu functioneaza...el cum ar putea functiona?

| Unanonimdepetpu explică:

Nu cred ca ai inteles intrebarea...
Ma refer daca procesorul mai e bun daca placa de baza a fost arsa, daca merge o sa il folosesc pe alta placa de baza

| Simpatic a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Normal ca procesorul mai merge atata timp cat doar placa de baza este defecta...

| Unanonimdepetpu explică (pentru Simpatic):

Dar nu cumva depinde şi de anul fabricarii placii de baza? Din ce am auzit cele noi au protectie pentru procesor, celelalte mai vechi nu.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns:

Ce model de procesor este? Si da, merge