| aspectief a întrebat:

de un an intreg am asteptat sa mi cumpar un pc de genu, si saptamana asta vreau sa dau comanda, se potrivesc toate piesele si ce credeti despre pc?
https://pcpartpicker.com/list/9GDrzM

Răspuns Câştigător
| AlinKun a răspuns:

Depinde la ce vrei sa faci stream. Fx 8350 teoretic are destule nuclee incat sa imparta bine sarcina intre joc si stream. Problema seriei fx a fost performanta single core care e slabuta. Ryzen a venit cu o imbunatatire de pana la 40% pe single core. Da, o sa poti sa faci stream, dar depinde si de joc acum, oricum, nu cred ca vei mentine 60+ in 1080p.

5 răspunsuri:
| Shatterhand956 a răspuns:

O alegere foarte buna, potrivesc de minune.

| flixbuster a răspuns:

Dupa placa video de (aproape) 500$ presupun ca e pentru gaming.

In acest caz un i7 nu se justifica (este util insa pentru video/foto/editare muzica sau programe CAD).

Ai putea merge pe un i5 si sa iesi mai ieftin sau daca vrei neaparat sa chelutiesti aceeasi bani, baga diferenta intr-o placa video mai buna care sigur te va ajuta la gaming.

| aspectief explică (pentru flixbuster):

Pai am vazut ca e cel mai bun procesor in gaming deocamdata si placa video e ok, joc cel mai mult CS GO si Overwatch si le joc in Low settings, dar vreau pc-ul sa fac si Stream si bani aia i am strans deci cam toti vin in acest pc.

| AlinKun a răspuns:

Daca vrei sa mergi pe streaming, mai bine te-ai gandi la un 1700 de la amd. Pe partea de stream 7700k sufera ca are doar 4 nuclee si 8 fire de executie fata de 8/16 la amd.

| aspectief explică (pentru AlinKun):

Am un pc acum
Placa video -280x 3GB TurboDuo
Procesor- AMD 8350 8-CORE 4.0 GHz
RAM - 16 GB DRR3
HDD- 1TB

crezi ca asta e bun de stream?