| VasileAmadon a întrebat:

Imi faceti si mie un pc pe componente pentru gaming, bugetul este de 4000-4500 lei fără carcasă să pot juca si jocurile care vor fi peste 3-4ani
Multumesc frumos dau funda! Astept cate mai multe răspunsuri

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei, zicea orientativ, nu cred ca are ginduri de cumparat de la Cel...
In alta ordine de idei, Iosif, am modificat wishlistul cu un RX 590 bun si o placa de baza ATX, superioara celei initiale. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3938318/

49 răspunsuri:
| VasileAmadon explică (pentru GabiDumitrescu):

Voi lo a si o pastă termoconductoare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VasileAmadon):

Cu placere. Dupa ce termini comanda si folosesti cum trebuie codul, o sa fim amindoi multumiti! P.S. Daca nu ai cont MyGarage, fa-ti. Ca membru activ al forumului, ai avea inca 3% discount.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VasileAmadon):

Nu ai nevoie, procesorul vine cu un cooler cu pasta pre-aplicata chiar bun. Daca vrei cooler aftermarket, atunci punem unul mai serios si acolo, dar ai de scos cel putin vreo 150-200 RON din buzunar ca sa merite diferenta fata de cel stock.

| GeorgeBădel a răspuns (pentru VasileAmadon):

O să-ți meargă jocurile în 70, 60, 50 fps la high și nu cred că îți dorești asta placa de baza nu suportă ghz la maxim. Ți se va arde în banii aia faci ceva bun și cu piesele să ruleze egal
Nu asculta de toți autostiutorii m-ai bine dai comandă la unitatea de la cel.ro de care ai întrebat sau :
AMD Ryzen 7 1700 OC
NViDIA GeFORCE Gtx 1650 4gb
16gb ddr4 3200MHZ
120SSD
Seagate 1TB HHD
Toshiba 750GB HDD
Asrock B450 Pro4
Corsair Rm750i 80+gold
Sharkoon M25W
Succes vezi că ți-l pot monta băieții acolo dar dai 100 lei mi se pare, sa îl stăpânești sănătos

| Bizon95 a răspuns (pentru GeorgeBădel):

DUDE, nu stiu cum iti permiti tu sa numesti pe altii "autostiutori"
dar, sa recomanzi cel.ro e absolut inept
ai ignorat nu numai link-ul meu, nu numai intreaga discutie dar chiar ideea simpla de a cauta pe google ce rahat mananca cel.ro

asa du-te tu si ia de la cel.ro si nu incerca sa tragi teapa la altii?!?
SAU CHIAR ESTI DE LA CEL.RO?!?

in plus:
"120SSD
Seagate 1TB HHD
Toshiba 750GB HDD"

CE SSD?!?, unul vechi de 15 ani, NU?!?
"Seagate 1TB HHD"... CE E AIA HHD?!?
SI DE CE ti-ar trebui 2 hdd-uri unul de 1T si unul de 750G?!?
mai bine iei unul de 2-3T direct (si mai ieftin) decat sa dai bani mai multi si fara sens (unul mai mare, unul mai mic... DE CE?!?)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Eh, macar a recomandat un sistem cu o sursa buna, lol. SSD-uri de 120 gasesti si noi. Acum 15 ani nu prea gaseai SSD-uri de nici o culoare, sa fim seriosi. In rest, cred ca iti racesti oricum gura de pomana. Uita-te ca e la primul raspuns.winking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mosule, ai mai facut ceva? Ca eu nu am vazut nici un comision in cont...

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Overkill sursa, mult prea scumpa. De asemenea, de ce naiba 4TB stocare?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Tu ai vazut cit are garantie si ce certificare are? Daca iei una de 200 RON odata la 3 ani si iti mai buleste si componentele cand crapa e mai bine? Cum adica de ce 4 TB? Eu am 4 TB de vreo 5 ani si mai mereu a fost aproape plin. Ia uite - ai tras 3 seriale, deja s-au dus 2 TB. Acum nah, fiecare cu ce il doare, eu de exemplu fac RIP la CD-uri audio (da, sunt printre ciudatii care inca cumpara albume in format fizic) si le pastrez ca sa le ascult, seriale nu prea tin, din 5-6 jocuri se duc peste 500 GB fluierind (vezi de exemplu cit au cele trei World of... de la Wargaming, War Thunder, si Armored Warfare - asta fara a pune la socoteala test server sau clientii pentru RU/NA).

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cine naiba isi trage serialele pe hdd? De streaming ai auzit? Suntem in 2019, nu in 2005 laughing
Gasesti la 280 de lei seasonic de 620W cu 5 ani garantie si te tine mai mult de-atat. Merge si la upgrade. Mult mai ieftin. La un buget atat de restrans, trebuie sa fii idiot sa dai 500 de lei pe o sursa. 5-6 jocuri nu ocupa 600 gb. Chiar de-or fi jocuri AAA, ocupa mai putin. Si chiar de-ar ocupa, de ce ai instala mai mult de 5-6 jocuri mari in acelasi timp?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Poate vrei sa vezi serialele 4K sau pur si simplu te uiti la vechituri care nu stau pe toate drumurile. Si streamingul costa... Seasonicul ala de 280 e certificat Bronze abia. Daca pot sa stau calm pe partea asta, stau calm (Seasonic Platinum Fanless 460 W, vreo 600 RON cu vreo 5 ani in urma, https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/platinum-fanless-460w/ + UPS APC https://www.pcgarage.ro/ups/apc/be700g-gr/) si consider ca a avea un calculator functional e mai important ca a avea componente de top si compromisuri pe partea de alimentare (inca am un i3 2120 in 2019 si imi fac treaba de minune cu el, inclusiv ceva jocuri la setari aproape de maxim multumita rezolutiei de 1280 x 1024 a monitorului - de ce nu macar un full HD e o poveste pentru alta data si nu are legatura cu banii). Legat de jocuri, uite, ultimul Borderlands are 58 de gigalai. De ce ai instala mai mult de 5-6 jocuri mari simultan? Din acelasi motiv din care unii au harem si eventual se baga la *** cate 3-4 odata. :P

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti putin paranoic, nu te supara pe mine c-o zic. Nici nu e nevoie de certificare, foarte rar pica sursele. De cele precum seasonic nu mai zic. N-am auzit sa pocneasca vreuna.
Si cu 15 jocuri nu treci de 1TB, mai ai si SSD-ul, deci chiar nu vad rostul a 4TB ROM. Si streamingul costa, dar putin de tot. Si de unde iei serialele? Le piratezi? Pe site-ul acesta este interzis sa recomanzi lucruri de genul asta. 15 lei pe luna pentru Netflix nu mi se pare asa de mult. Cat despre 4k...tu faci un pc de 4000 de lei si ai impresia ca respectivul isi permite monitor 4k? laughing Si chiar de si-ar permite, o sa joace cu detalii pe low in 30 fps...
Nu m-au convins argumentele tale.

| Bizon95 a răspuns (pentru aXy99):

Sincer, inca mai sunt oameni
motivul e inept, si anume: am abonament la Netflix si nu imi permit sa stau sa fac si la celelalte, iar daca serialul nu e produs sau distribuit, SAU GOD DAMN MF DISTRIBUIT ****SI**** in rrominica (vezi serialul Supernatural), atunci ma chinui si mai iau si pe hdd

de ex. mie imi place la nebunie "The Man in the High Castle" care e stream, NUMAI pe Amazon...

iar motivul e inept, ar fi o chestie sa existe un singur provider de stream cu TOATE serialele, si fiecare sa primeasca doar daca oamenii se uita la serialele lor... insa stiu ca e imposibil sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Mie mi-a picat un Chieftec de se uitau aia de la magazin la mine ca la avioane straine, ca nu mai vazusera Chieftec-uri picate. Discutam de retelele de curent electric din Romania, nu din Norvegia aici. 4 TB ROM? Ai habar ce e ala ROM, nu? Revenind la surse, o certificare superioara inseamna si randament mai mare deci consum mai mic iar asta pe termen lung inseamna niste sute de lei. Streamingul nu costa chiar putin de tot, te ajunge cit abonamentul la net. Multi nu se arunca la asa cheltuiala pentru cateva ore pe saptamana sau pur si simplu pirateaza. Legat de luatul de seriale, nu recomand nici o piraterie. Exista tone de continut misto - inclusiv muzica, seriale, si filme de lung metraj care nu mai e copyrighted si e free domain - https://archive.org/details/classic_tv
Daaa, foarte scumpe monitoarele 4K. Uite, nici 1000 RON: https://www.pcgarage.ro/......-freesync/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Monopolul nu ajuta pe nici o piata. Nici fazele gen lider cu peste 90% din piata si o gramada care se bat pe firimituri - vezi Google Search, de exemplu.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu i-ai facut pc-ul in functie de necesitatile tale, nu ale lui. Trebuia sa il intrebi inainte ce monitor are si ce va face cu el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

99% are sau isi va lua ceva maxim full HD.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Una e google search care E MULT MAI BUN CA RESTUL
si care indexeaza tot, TOT (nu doar partial)

cu totul altceva e stream, in care Netflix acopera procentul cel mai mare din material (si aia cu basini IMBECILE de gen pe Netflix, Supernatural NU e disponibil in rrrominica, noi suntem prea amarati pentru Netflix), si restul bucatele mai mici

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Nu, Google Search nu indexeaza tot, una la mina. A doua la mina, nu e cu mult mai bun ca restul. Bing uneori ii da mucu'. Problema e ca Google per total - inclusiv Search - si modul in care si-a integrat toate serviciile iti face viata mult mai usoara. Cu pretul aruncarii unui ochi prin ceea ce faci...winking