| radutzu23 a întrebat:

Va rog frumos spuneti-mi niste pareri despre ce calculator mi-as putea face pe PIESE cu bugetul de 4000 LEI -4500.
Va multumesc frumos.De gaming cat-de-cat...

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Http://bit.ly/1mtHfS6
Cu banii aia faci gaming de tot ce vrei cu ultra. Am pus acolo un cpu i5 din ultima generatie(nu are ce cauta i7 in gaming). O placa video foarte foarte performanta, cat sa duci tot la ultra. 8gb ram si un hdd de 1000gb o sa fie ok. Pe viitor, eventual, faci upgrade cu un ssd si ala e.

| radutzu23 explică (pentru sltlp):

Dc sa nu pun i7?

| sltlp a răspuns (pentru radutzu23):

I7 nu inseamna decat 10% maxim performanta in plus. Si pierzi dupa 20% din gpu din diferenta de pret. I7 nu e pentru jocuri, si multi nu vor sa priceapa acest lucru simplu.
I5 si i7 sunt identice oarecum, insa i7 are o tehnologie HT folosita in randari, multitasking masiv si altele. Jocurile nu stiu asa ceva, deci is bani dati de pomana.

| radutzu23 explică (pentru sltlp):

ESti sigur SIGUR? atunci de ce cel mai bun allienware. are un I7 4960 si nu mai stiu cum. Si de ce nu are I5?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru radutzu23):

I7 este pentru programe de randare dar si pentru gaming, dar nu se merita sa dai 1000lei in plus doar pentru ca este "i7" in rest este la fel ca i5

| FatUglyVirgin a răspuns:

Un i5 haswell refresh, un r9 280x si 8gb ram sunt de ajuns

Răspuns utilizator avertizat