| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Stie cineva ce înălțime și lungime are un smart tv cu diagonala de 189 cm? Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aproximativ 1.7-1.8m lungime, și 0.97m-1m inaltime

6 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Daca nu ma insel, cred ca vreo 2, 5 metrii latime si inaltime, probabil cam 1 metru

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru Kogaion):

La înălțime, te referi strict la tv, nu si la suportul pe care sta, nu?

| Kogaion a răspuns (pentru Ciprian_Jurchela_1986):

Da

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru NLS):

Da. Cam asa este. Pana la urma am facut niste calcule si tot cam asa mi-a dat si mie! Multumesc oricum!

| NLS a răspuns (pentru Kogaion):

Mai taie din ele...
Și mai arunca un ochi pe pcgarage și alte site-uri de electronice.
(putea sa o facă direct autorul întrebării, dar. În fine)
2.5 m depășește chiar și formatul 21:9. Și nu sunt disponibile oricum deocamdată în magazine astfel de ciudățenii.

| JackR a răspuns:

Geometrie de clasa a 5-a! Proportia lungime/inaltime este de 16/9 si cunosti diagonala de 189 cm. Presupunand ca inaltimea este x, avem, conform teoremei lui Pitagora, x^2+(256/81)*x^2=35721. Adica 4.16*x^2=35721 => x^2=8586.78=> x=92.66.
Ceea ce inseamna ca inaltimea este de aproximativ 93 cm si lungimea de 165 cm. La asta adauga cam 2-3 cm rama ecranului si obtii dimensiunile televizorului. Cam 170 x 100 (asa cum bine zicea NLS).