| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Sall! Ce lungime are un televizor cu diagonala de 80 cm? M+V+F!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Cam astea:
http://www.comersant.ro/......-internet/

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este nici un sistem, este o simpla ecuatie. Notezi lungimea cu x, iar latimea va fi 9x/16.
Aplicand Pitagora, vei avea:
(9x/16)^2 + x^2=80^2
Rezolvand aceasta ecuatie, se obtine x=69, 72, poti aproxima la 70.
Deci la o diagonala de 80 de cm, lungimea ecranului va fi de aproximativ 70 cm, la care se adauga latimea ramei, pentru a obtine lungimea exacta.

| PisicaFIFI a răspuns:

Majoritatea televizoarelor din ziua de azi au raportul intre lungimea ecranului (orizontala) si inaltimea ecranului (verticala) de 16:9. Era o teorema pe la scoala generala care spunea ca diagonala la patrat = verticala la patrat + orizontala la patrat. In baza datelor de mai sus calculezi lungimea pe orizontala a ecranului. Vei putea obtine lungimea ecranului rezolvand sistemul de ecuatii format pe baza conditiilor de mai sus. Pentru lungimea exterioara se adauga de doua ori latimea ramei care incadreaza ecranul, latime care poate varia in functie de model.