| David2001 a întrebat:

Stie cineva daca imi pun Windows 10 (Momentam am Windows 8.1) Mi se sterg programele sau imi raman programele si se schimba fisierele de la windows?
Multumesc Anticipat!

9 răspunsuri:
| andrualex87 a răspuns:

Salut, Am facut si eu recent upgrade la win 10 si marea parte a lor s-au pastrat. Doar cateva (notepad, winamp) nu s-au adus la zi. Si da, se schimba fisierele.

Răspuns utilizator avertizat
| gelu1970 a răspuns:

O sa ti se stearga ultimele amintiri bune ce le-ai avut despre windows.
bafta in tampenia ce o vei face.

| Jipa95 a răspuns:

Daca faci upgrade, absolut tot ce ai tu in pc ( poze, muzica, jocuri, filme, etc ) vor ramane neatinse.
Daca faci un clean install ( instalare de la 0 ) atunci se sterge tot.
Poti face upgrade la windows 10 licentiat intrand pe link-ul asta : https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10
In functie pe cati biti este isstemul tau de operare, descarca acel tool.

| halogen001 a răspuns:

Fisierele se pastreaza toate. Programele se pastreaza aproape toate - cateva, cum e si firesc, foarte putine la numar vor trebui reinstalate. Probleme cu driverele pot sa apara sau sa mearga totul perfect.
Daca tii la instalarea veche, e bine sa-t faci un backup sau restore point, ceva care sa te ajute sa revii daca ceva nu a mers bine. O instalare pe alta partitie in dual boot e iarasi o varianta buna - poti instala pe acea partitie noua un windows vechi si ii faci upgrade. Daca ai mai instalat windows-uri in mai multe moduri, e un avantaj, nu vei avea probleme, eventual poate sa te ajute cineva cu experienta maimulta.

| Jula_Alex_2002 a răspuns:

Daca dai UPDATE fisierele nu se vor sterge.

| S8N a răspuns:

Eu am facut upgrade de pe Windows 7 pe Windows 10 si TOT s-a salvat. Deci da, se salveaza tot.