| mariusmac85 a întrebat:

Bună ziua TPU am o întrebare
Dacă șterg folderul cu fișiere Temp
C:\Users\Admin\AppData\Local\Temp din Windows 10 sau oricare versiune
Se întâmplă ceva cu sistemul? Se folosesc programele sistemului de ele sau sunt fișierele descarcate de internet explorer sau Microsoft Edge?
Dacă sunt temporare,de ce nu le șterge automat sistemul de operare,după ce s-a folosit de ele și le-a instalat?
Apropo tot legat de pc,cum aflu ce și unde se află programul care îmi tot schimbă pagina de start din browser ori motorul de căutare din google în omega-plus,safesurf,websearch etc sau ce program fișier mă redirecționează către pagini spam gen slabit kg,facut bani,obscenități, învățat limbi străine în 2 săptămâni,jocuri online etc E virus,malware,addware, spyware sau ce este?
Știe careva vreo rezolvare la aceste probleme?
Vă mulțumesc anticipat
O zi binecuvântată să aveți
Marius

Răspuns Câştigător
| Florentina9210 a răspuns:

Daca stergi ``\temp``, se va creea alt temp nou atunci cand vei reporni computerul sau cand ii vei da Restart.

Ca sa stergi acei malware/virusi si adware-uri, foloseste aplicatia "Malwarebytes", este o aplicatie ce iti va rezolva problemele si ti le va sterge dupa ce ii vei da scanare la PC. Dupa finalizarea scanarii iti va cere sa ii dai restart la PC si pe urma totul va fi la normal.
Bafta!

| mariusmac85 explică (pentru Florentina9210):

Bună seara Flory Mulțumesc

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Fisierele temporare se pot sterge fara probleme, nu afecteaza cu nimic, windowsul nu sterge automat dar poti folosi cleaner-ul din windows sau o alta aplicatie sa iti stearga fisierele temporare la un anumit interval.

Iar a doua problema este cel mai probabil un virus care isi face de cap, scaneaza cu malware bytes si cauta sa dezinstalezi ce toolbar-uri ai instalate si scapi de el.

| mariusmac85 explică (pentru Intruder19):

Bună seara
Mulțumesc mult WHeisenberg;-)

| Ora de net a răspuns:

Buna Marius,

Folderul pentru fisiere temporare nu poate fi sters, dar poti sa stergi in mod regulat fisierele din el.

Ca sa stergi virusul care iti da batai de cap iti recomandam sa folosesti un program antivirus. Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

In ceea ce priveste browserul, iti recomandam sa stergi toate extensiile si sa instalezi o extensie AdBlocker care te va proteja de reclame nedorite si pop-upuri.

| mariusmac85 explică (pentru Ora de net):

Hristos A Înviat! Mulțumesc mult "Ora de net"
Acum am văzut răspunsul dumneavoastră,care ar fi trebuit să fie declarat câștigător cu fundă, însă numai pot.
Da, aveți dreptate
Am antivirus, am avast premier și am și bytefence și iorbit advanced cleaner sau cum ii spune, cu tot cu Iorbit mallware fighter versiunea 5
Însă acele reclame enervante sunt aproape pe toate site-urile,nu știu cum au fost create de nu poți scapa de ele.
Mai ales spre ex când dorești să vizionezi un film ceva online,un serial,dai click pe play și se deschid o grămadă de pagini de te enerveaza.
Gen pariuri sportive,slabit,obscenități,o pagină că ai câștigat nu știu ce cu o roată, pagini că ai viruși etc
Ori este un virus în serverul românesc de la Sibiu(parcă acolo am înțeles că se află) ori aceste spam-uri le acceptă site-urile ca să facă bani...
Dumneavoastră ce credeți?
Apropo lucrați la "Salvați Copiii"? Sau cum ați făcut de apare așa numita siglă, de la Salvați Copiii/Save the children of Romania?
Vă mulțumesc încă odată pentru răspuns, vă doresc o zi binecuvântată să aveți
PS: VĂ PRICEPETI BINE LA IT? SI MA REFER IN SPECIAL TELEFONIE
DACĂ DA, CONTACTAȚI-MĂ PE PRIVAT VĂ ROG FRUMOS

| Necunoscutu92 a răspuns:

Nu mie nu mi sa întâmplat nimic