| krt0f1oR a întrebat:

Vreau sa fac niste modificari in pc-ul meu.Am un AMD Phenom x6 1055t si nu pot rula ultimele jocuri din cauza procesorului si am si un i5 2400 nefolosit si vreau sa pun i5-ul in PC.Am gasit un PC incomplet Lenovo Tower M72e(Nu ma intereseaza sa aiba pci-e gen3 sau sata sau nu stiu ce chipset) intrebarile sunt:
1.Ce format are placa de baza? (Carcasa mea suporta Micro-ATX si ATX)
2.Se poate monta o sursa obisnuita (Am un chieftec 80+ de 650w)
3.Pot monta orice placa video in slotul PCI-express x16? am vazut ca unele placi de baza au limita la 25-35 Watts pe slot.(GTX 760 OC -1x6pin si 1x8pin)

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Daca inteleg bine intrebarea...

Https://cdn.cnetcontent.com/31/cd/31cd7276-0d80-4444-950e-5e989102731b.jpg

pare a fi o carcasa cat se poate de standard la care se raspunde cu da la fiecare punct de mai sus!

totusi nu imi dau seama daca se poate rupe/scoate masca de mufe din spate si esti fortat sa pui o placa de baza cu exact aceleasi mufe in exact aceeasi pozitie

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai breh ca e ok Phenomul ala. Ce placa video ai?

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu are SSE4.1/4.2 si nici AVX sau AVX2, pe scurt nu pot rula Assassins creed origins odyssey, far cry 5 si new dawn, little nighmares, no man's sky si altele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

Hmm, goddamnit. Prostii de astea, nu problema de potenta. Pacat.

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact.Jocul nu porneste indiferent folosesc al meu gtx 760 sau ca as folosi RTX 2080 TI, jocul tot nu porneste, am incercat cu Intel emulator sse si a pornit little nightmares si mergea cam greu.