| krt0f1oR a întrebat:

Ce sa aleg intre MSI H61M-P31 (G3)=163 lei si placa de baza din Lenovo Tower M72e=155 lei ambele preturi includ TVA? e pentru un i5 2400 si 8 gb ddr3.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Https://www.memtest86.com/
Mai bine ia si cauta pe forumuri gen MyGarage in sectiunea de vinzari o placa de baza ca lumea, nu flasnete cu H61.

11 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Preturile in lei in general includ TVA
altfel pe site ar trebui sa scrie undeva "nu includ TVA"

eu as alege placa de pe Lenovo... Lenovo e "de firma", adica piesele sunt in teorie mai fiabile

| krt0f1oR explică (pentru Bizon95):

Samwise si itmar.ro sunt site-uri si preturile includ TVA

| krt0f1oR explică (pentru Bizon95):

M-am gandit la Lenovo, dar nu stiu cat e de bun pentru gaming.Am un gtx 760 cu 2 alimentari separate (oricum schimb sursa cu cea actuala) si nu stiu daca placa de baza Lenovo accepta sursa obisnuită

| krt0f1oR explică:

Ps:recomamdari soft-uri pentru testarea intensa a ramilor, a placii de baza si a procesorului.Sa ma asigur ca nu sunt probleme

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma costa prea mult si nu merită diferenta intre ce am acum si cu ce fac upgrade.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

Neah, discutam de vechituri. Cu maxim 170 RON iei scula-scula.

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Deja am procesorul, nu vreau sa bag mai mult de 200-230 de lei ca deja e prea mult si nu se mai merită.

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://www.itmar.ro/......i-vga-1154
Sau asta
https://www.samwise.ro/......3-dvi-8810
Imi mai trebuie si cooler si ram, nu vreau sa bag prea mult

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

Nu mai bine vinzi tu Phenomul, Intelul, ce mai ai pe acasa, si iti iei ceva nou-nout frumos? Nu e musai sa fie super-scula, un Ryzen 3 e oricum mai rapid ca alea vechi.

| krt0f1oR explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma gandeam la r3 1200 cu 8gb si msi a320m,dar si astea costa vreo 635 de lei, i5-ul incerc sa-l vand de 2 luni si poate i-au cel mult 12-150 pe el, iar pe phenom placa de baza si ram i-au vreo 250-300

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

Merita sa mai pui un pic si sa iei un Ryzen. E deja cu totul alta mincare de peste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru krt0f1oR):

Https://www.memtest86.com/
Mai bine ia si cauta pe forumuri gen MyGarage in sectiunea de vinzari o placa de baza ca lumea, nu flasnete cu H61.