| Ssssmokin a întrebat:

Salut TPU,
Vreau sa fac update la memoria RAM, momentan am 2 gb si vreau sa mai bag inca 2 gb dar am o problema:
Eu am Kingmax PC3-10700H(667mhz) ddr3 memoria RAM insa nu gasesc alta memorie la fel pe internet. Are ceva daca are mai multi mhz? De ex 1600mhz si PC3-... nu este la fel?

P.S are 1.5v memoria de acum happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Placa ta suporta frecventele: 1066/1333/1600 Mhz. Deci nu poate fi 667 Mhz. Uite aici: http://www.msi.com/product/motherboard/H61M-P20-G3.html#hero-specification. Deci poti sa pui memorie de 1600 Mhz. Pot sa garantez cu ce vrei tu. Atentie! Inainte de a pune noua memorie sa cureti de praf slotul de pe placa de baza. Daca ai o perie de vopsea, noua, curata poti sa dai cu ea. Daca nu da cu o periuta de dinti dar fara sa apesi si poti sa aspiri cu un aspirator. PC-ul trebuie sa fie scos din priza.

10 răspunsuri:
| FlorinCiokan a răspuns:

Nu exista ram la 667 mhz ddr3. Poate DD2. Scoate o placuta de Ram si vezi ca scrie pe ea marimea mhz. Nu stiu unde te-ai uitat in pc dar nu in toate locurile scrie toata marimea mhz doar marimea care e folosita pe moment.
Daca nu e de aceeasi marime mhz nu o sa functioneze bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoria ta are double rate si este de fapt la 1333 Mhz. Poti sa pui ceva care are 1600 Mhz doar daca placa de baza suporta si va functiona tot la 1333 Mhz. Ce placa de baza ai?

| HuShEr a răspuns:

Conteaza si ce procesor ai. de ce nu iti iei aceeasi placa de ram. adica inca o placa de 2 cu aceeasi serie. btw memoria e double rate(1333 mhz)

| Ssssmokin explică (pentru Salontanul):

Http://imgur.com/UTZ5FWE -Placa de baza

http://imgur.com/tnq7vRl -memoria RAM

| Ssssmokin explică (pentru HuShEr):

Problema este ca nu gasesc la fel doar mai mare.

| HuShEr a răspuns (pentru Ssssmokin):

Nu neaparat fix la fel. o simpla placa de 2 gb sau mai mult cu frecventa de 1333 de mhz

| Ssssmokin explică (pentru Salontanul):

Ok dar va lucra la mhz celei de 1333?
Si cum pot vedea cati rami imi suporta sistemul? La placa de baza am vazut ca pana in 16GB

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ssssmokin):

Sistemul (SO) suporta pana la 128 Gb. Placa de baza suporta numai 16 Gb. Deci imparti la 2 si afli. Daca nu stii suna un prietenwinking

| Ssssmokin explică (pentru Salontanul):

8Gb? happy 16:2=8
Nu am inteles care trebuie impartit.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ssssmokin):

16 este totalul. Acolo scrie clar: "Max 16 Gb". Aia inseamna "Maxim". Impartit la 2 da 8. Era greu?