| mihaiwz98 a întrebat:

Exista memorie DDR3 pe frecventa 667mhz? Pentru ca mie mai multe programe imi arata ca am o placuta Kingmax 4gb ddr3 667mhz.Asta e frecventa ei nativa sau a avut loc vreun downclock?
Daca vreau sa-mi iau inca o placuta de 4gb ddr3 1600mhz vor fi compatibile?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ca este cum spune Andyy01. Arata doar jumatate din valoare. Nu functioneaza cu 667 Mhz daca placa nu recunoste frecventa.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce placa de baza ai? Denumirea si modelul. DDR SDRAM - Double Data Rate SDRAM sau DDR1 - primele memorii DDR au facut echipa cu generatia calculatoarelor de peste 1Ghz, acest prag fiind atins pentru calculatoarele destinate publicului larg in anul 1999. Prima placa de baza cu suport DDR a fost disponibila in toamna anului 2000. Pe piata calculatoarelor personale memoriile DDR au coexistat cu cele SDR, tranziţia catre acest standard fiind incheiata abia cand pe piata calculatoarelor personale nu s-au mai gasit placi de baza compatibile cu memoriile SD-RAM.
Memoriile DDR1 pot avea frecventele: 400 MHz / 333 MHz / 266 MHz
DDR2 - Acest standard a devenit disponibil pentru utilizatori la jumatatea anului 2003. Momentan sunt cele mai comune tipuri de memorie in randul calculatoarelor personale.
Memoriile DDR2 pot avea frecventele: 1066 MHz / 800 MHz / 667 MHz / 533 MHz / 400 MHz
DDR3 - desi anuntate inca din 2005 primele placi de baza cu suport pentru acest tip de memorie au aparut in vara anului 2007. In prezent reprezinta cea mai performanta sluţie iar costurile de achizitie sunt apropiate de cele pentru generatia anterioara, DDR2.
Memoriile DDR3 pot avea frecventele: 2133 MHz / 2000 MHz / 1866 MHz / 1800 MHz / 1600 MHz / 1333 MHz / 1066 MHz / 800 MHz / 667 MHz.

| mihaiwz98 explică (pentru Salontanul):

Placa mea de baza se numeste Asus p8h61 m lx3 plus r2.0.Deci nu e nici o problema, inseamna ca placuta care o am eu in pc este de 677 mhz?

| Salontanul a răspuns (pentru mihaiwz98):

Nu. Placa ta suporta doar : 2200 O.C./2133 O.C./2000 O.C./1866 O.C/1600/1333/1066 MHz. Nu-mi dau seama ce-i acolo. Cu ce ai verificat memoria?

| mihaiwz98 explică (pentru Salontanul):

Speccy si CPU-Z

| Salontanul a răspuns (pentru mihaiwz98):

Probabil ca este cum spune Andyy01. Arata doar jumatate din valoare. Nu functioneaza cu 667 Mhz daca placa nu recunoste frecventa.

| mihaiwz98 explică:

Deci,pot sa adaug orice alt modul ddr3 de ram fara sa fie probleme?

| Salontanul a răspuns (pentru mihaiwz98):

Ceva asemanator cu ce ai. Daca tu ai cu frecventa 1333 Mhz si pui de 2100 ea va lucra tot cu 1333 Mhz.

| mihaiwz98 explică (pentru Salontanul):

Latenta conteaza sau pot fi si diferite?

| Salontanul a răspuns (pentru mihaiwz98):

Latente sunt diferite. Cu cat este mai mica, cu atat incarca mai repede in memorie. Mai citeste si pe aici: http://www.it4fans.ro/......e-ram.html

| Andyy01 a răspuns:

Programele utilitare afiseaza in general doar jumatate din frecventa reala, memoria fiind DDR3 (double data rate) avem 667 x 2 = 1333Mhz

Am intalnit foarte putine cazuri in care doua module diferite sa nu functioneze impreuna. Singura precizare ar fi ca ele vor functiona la cea mai mica dintre frecventele lor. (1333 in cazul de fata)