| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să îmi fac un Upgrade la memoria RAM.
În PC am instalaţi deja 2 x 2GB RAM.
Problema este că pe lângă aceste 2 plăcuţe de 2GB vreau să mai pun una, tot de 2GB, adică in total să fie 6GB.
Dar nu ştiu dacă am se potrivesc cu sloturile

Aici este poza cu sloturile mele: http://prntscr.com/fvlx1y

In acele 2 sloturi negre am cele 2 plăcuţele RAM, şi nu ştiu dacă in acele sloturi albastre merge să iunstalez alte plăcuţe de memorie, având in vedere că sunt albastre, faţă de cele negre, cred că inseamnă ceva.

Deci vreau să ştiu dacă pot instala memorii ram şi in sloturile albastre şi dacă nu, de ce?
Fundă!

Răspuns Câştigător
| rrrp a răspuns:

Da. inseamna ca sunt cu paritate. adica functioneaza doua cate doua. (asta NU inseamna ca nu functioneaza si una singura, dar lucreaza mai bine 2 impreuna).

deci poti sa pui una in ce slot vrei tu (dar cel mai bine ar fi sa pui 2 identice in sloturile cu paritate pentru ca sunt ceva mai rapide).

3 răspunsuri:
| HelpMePleaszsz a răspuns (pentru rrrp):

Ok
Dar de ce sunt de culori diferite?

| rrrp a răspuns (pentru HelpMePleaszsz):

Cele de o culoare reprezinta o paritate.
cealalta culoare e cealalta paritate.

acum, daca ai doua, ar trebui sa fie in aceeasi culoare (functioneaza mai bine).

daca mai iei doua le pui in cealalta culoare...

stiu ca cele de aceeasi culoare nu sunt imediat apropiate, asa le au gandit ei (pentru racire poate, nu stiu).

| rrrp a răspuns (pentru rrrp):

Mai zic ceva. daca vrei sa mai pui 2 giga ar functiona ceva mai bine daca ai avea doua placute de un giga si le ai pune pe fiecare intr-un slot de aceeasi culoare.

acum daca deja ai luat 2 giga pune l intr unul din sloturile de culoarea celor libere si o sa functioneze fara paritate. apoi daca mai iei unul la fel si il pui in cel ramas liber o sa functioneze si paritatea. (de fapt dual channel se numeste) -- paritatea e altceva.

poti sa citesti aici la dual channel. :

https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-channel_memory_architecture