| GeoGeo6566 a întrebat:

Salut tuturor! Cum sa ma conectez la internet daca am Ubuntu 14.04 LTS?

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Ii suni pe cei de la care ai net si le zici sa-ti dea configurarile pentru a te conecta de pe un Ubuntu 14.04 LTS.
Ca si solutie generala, nu cunosc datele de configurare ale providerului de net, in Configurari sistem-retea, click pe "+" adaugi o conexiune, s-ar putea sa fie deja existenta, click pe ea, click pe Optiuni si configurezi in special taburile IpV4, IpV6, presupunand ca ai o placa de retea in comp cu un fir infipt in ea.

| Jipa95 a răspuns:

1. mergi la Applocations -> Accesori -> Terminal
2. in terminal setezi : sudo pppoeconf
3. confirmi ca placa ethernet este detectata.
4. introduci username`ul si parola (de la provider)
5 dai ok la toate ferestrele, indiferent la cele care va notifica instalarea unui pack, care ajuta conexiunea.
6. esti gata practic, mergi acum la System -> Administrare
si selectezi "Network", dai unlock, apoi selectezi point to point conexion si pui username & parola de la provider, ok si esti gata.
Conexiunea este default, la fiecare aprindere a calculatorului, nu mai ai altceva de facut, decat sa deschizi browserul Mozzila Firefox