| PVAAVU a întrebat:

Vreau să creez o tastatură de Android și vreau să adaug caracterul î́ (î cu accent acut/i cu accent circumflex și acut). Acesta nu există în harta de caractere ca un semn unitar cum sunt é, á, ú, (accentul se șterge odată cu litera iar la î́ se șterge doar accentul acut) ș.a.m.d. Eu am scris acest î́ folosind Lexilogos
https://www.lexilogos.com/keyboard/diacritics.htm
În Android Studio trebuie să folosesc unicode.
Spuneți-mi, vă rog, cum fac rost de unicode pentru acest î́?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Exista caracterul asta in UTF-8? Daca da, faci conversia (cumva)
https://stackoverflow.com/questions/28916928/read-from-keyboard-in-utf-8

Ma gandesc ca ti-ar fi mult... mult mai usor sa faci asa: folosesti functia de clipboard permanent din Gboard, iar tu, din 2 "tap-uri", ai introdus caracterul asta fara sa te compici in a-ti face propria tastatura.

| PVAAVU explică (pentru LPCTSTR):

Am explicat greșit: î́ nu există deloc în harta de caractere.Fă-i analiza aici:
https://babelstone.co.uk/Unicode/whatisit.html

| PVAAVU explică (pentru LPCTSTR):

Îți va da două coduri, nu unul singur.

| LPCTSTR a răspuns (pentru PVAAVU):

Pai, esti pregatit sa te joci cu 2 coduri si formatari doar de dragul de-a face xo tastatura proprie?
Eu zic ca-i mai usor sa iti iei caracterul si sa-l tii in clipboardul permanent din Gboard, pe langa ca tastatura este deja geniala.

| PVAAVU explică (pentru LPCTSTR):

Deci formatarea presupune crearea unui singur cod pentru acest caracter?
Eu vreau să fac acea tastatură și nu vreau Gboard. Eu scriu în română și folosesc doar tastaturi cu diacritice la vedere, pentru că e mai rapid decât să am una în engleză pe care trebuie să țin apăsată litera ca să îmi apară diacriticele. Ca astea (astea sunt cele mai bune, mai ales ultimele două):
http://www.google.ro/......http?/url
https://play.google.com/......ps/details
https://m.apkpure.com/romanian-keyboard/com.menny.android.romaniankeyboard
Limba română se scrie cu diacritice.

| LPCTSTR a răspuns (pentru PVAAVU):

Ciudata analogie.
Problema vine cand trebuie sa folosesti tastatura. Eu nu am un telefon cu o latime a ecranului de 8 cm pentru care ideea ta sa fie intr-un mod sau altul confortabila ca si incadrare, iar cei 6, 5 cm ai mei sunt prea putini sa incapa o tastatura normala, pe engleza, daca e s-o iei cu tastaturi pe romana si diacriticele trantite in dreapta, nici nu ma gandesc cat timp ti-ar lua sa corectezi cuvintele din cauza ca nu nimeresti bine tastele decat sa le scrii cu o tastatura care-ti da un meniu flotant dupa un numar stabilit din setari de milisecunde.
Asta si ca prefer o tastatura care sa nu ma bombardeze cu reclame tampite si cu disfunctionalitati cretine pe care toate le au; prefer o tastatura universala, fara reclame, de care am habar ca nu-mi stocheaza parolele&etc. si care sa aiba unele dintre cele mai unice functionalitati concomitente cu un ecosistem de care suntem toti obisnuiti: google translate, google search, predictii dintr-o baza de date imensa si lista poate continua.

Ultima propozitie aproape ca m-a facut sa-ti zic ca gandesti prea incuiat, insa motivele tale sunt prea ciudate. Te-ai gandit pana acum ca nimeni nu da un "damn sh*t" pe diacriticele tale pe internet? Nu spun de discutiile formale si administrative, ci de simpla conversatie de pe TPU sau de pe "Mes". Eu am ajuns de prea multe ori la concluzia, in primele zile pe TPU, ca nimanui nu-i pasa si ca nimeni nu ma plateste sa le dau diacritice, pe langa acte de filantropie informationala (asa zisul ajutor). Deci, pierderea de timp punand diacritice pentru care oricum cultura generala romaneasca poate asimila lipsa devine justificata.

| PVAAVU explică (pentru LPCTSTR):

Să scrii în română fără diacritice e ca și cum ai scrie în franceză sau rusă fără accent și în germană fără umlaut.
Da, la început greșești tastele dar te obișnuiești în scurt timp.
O să râzi dar eu folosesc tastaturile astea și nu îmi apar anunțuri când scriu (poți încerca să vezi) iar ecranul telefonului meu are o lățime de 6, 6 cm și tot scriu bine-mersi cu oricare din tastaturile astea care, apropo, merg nemaipomenit.
Predicție? Dacă asta îți trebuie, n-am nimic de zis...pe mine unul, mai mult mă încurcă.
Dacă TU ai nevoie de funcții ca traducere și căutare, foarte bine dar eu în locul tău aș reduce viteza, că e prea mult și oricum ai un navigator pe telefon.
Nu e problema mea ce alegi tu dar eu unul scriu așa de dragul limbii române, pentru că îmi pasă mie nu pentru că le-ar păsa altora.
Pentru TINE este o pierdere de timp (și, evident, exagerezi- salvezi un număr mare de secunde, știi, și poți face o mulțime de lucruri). Îți înțeleg nevoile și opiniile pragmatice dar nu ai dreptate.
Acum că am făcut schimb de opinii, dacă îmi poți arăta cum să adaug acel î la tastatură, ți-aș fi recunoscător.