| C._Madalin_Andrei_1999 a întrebat:

Salut! Vreau sa îmi cumpăr un laptop zilele astea,doar ca nu prea știu ce sa iau. As vrea sa fie un laptop rapid, sa pot juca și ceva jocuri decente pe el și mna, sa fie bun. Ca buget, as avea undeva pana la 2500 de lei și în banii ăștia mi-as dori sa fie cea mai buna posibilitate de pe piata. Ceva păreri aveți? Va mulțumesc!

5 răspunsuri:
| VanillaQ a răspuns:

Orienteaza-te sa aiba procesorul bun, minim razer 5, minim i5.

| PascuDenisa a răspuns:

Încearcă să cauți pe eMAG laptop-urie de bugetul spus de tine, iar care te atrage mai mult vizual caută-l pe Youtube fiindcă sunt persoane care fac review-uri spunând capacitățile acestuia si ceea ce oferă. Spor!

| NLS a răspuns:

In 2500 RON nu incape nici un fel de placa video dedicata,
iar fara video dedicat, nu te prea joci nimic in afara de CS sau Minecraft.

Daca chiar nu ai pe ce sa cheltui mai intelept banii, cauta un AMD Ryzen 5 (sau 7) cu Vega 8.
Aceasta e cea mai puternica integrata pe care o gasesti pe laptopuri.

https://www.youtube.com/watch?v=88rlPtPvm5A&t=374s

Nou aparuta UHD 750 este mult mai puternica decat UHD 630 (pe care o tot vedem din 2016 incoace pe toate procesoarele Intel), insa Vega 8 de la AMD e deasupra ei.

https://www.emag.ro/......priceasc/c

Cu ce jocuri poti juca cu placa video din dotare, cei 8GB sunt de ajuns (cel putin momentan).

Daca mergi pe cele indicate de sierra, stai si te uiti la el.
Observi din linkul de mai sus cum merg jocurile pe UHD630.

| greyyhatt111 a răspuns:

Mai strange macar inca 500 de lei si asteapta o reducere buna, cu 2500 de lei iti spun ca nu o sa faci tu niciun gaming pe el, un i5/Ryzen5 cu GTX 1650 e cea mai ok varianta de buget