| Nita_Alin_2002 a întrebat:

Vreau sa știu ce părere aveți de acest pc și ce cabluri sau adaptoare îmi trebuie sa îl conectez la un monitor care are doar vga.
https://altex.ro/......4gb-ubuntu

1 răspuns:
| EusebiuPWN a răspuns:

Nu e rea configuratia, insa personal nu ti-o recomand.
-E vorba de un procesor vechi de doua generatii, inca se tine bine, dar nu merita achizitionat in ziua de azi.
-O alta mare problema ar fi sursa, pentru ca nu se dau detalii referitoare la ea si poate fi ceva de slaba calitate, ceea ce iti recomand sa eviti.
-Ram-ul are fercventa mica, respectiv 2133mhz.
-Un alt mare dezavanaj este ca daca vrei sa faci upgrade pe viitor, sa adaugi o componenta sau pur si simplu sa-l cureti de praf, o sa-ti pierzi garantia.
Iti recomand o configuratie custom, mai exact: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3299904/
Ai asa:
-Procesor de ultima generatie, respectiv un i3 8100 3. 60ghz, 4 nuclee si 4 thread-uri, este de fapt un i5 7400 dar cu 300 de lei mai ieftin, peste acel i5 6400.
-Placa video mai performanta decat acel 1050 ti, chiar daca are 3 gb vram, o sa se descurce mult mai bine. Poti cauta chiar tu direfenta pe Youtube, cautand simplu "1050ti vs 1060 3 gb".
-8 gb ram ddr4 2400mhz, cl 15, foarte bun pentru gaming de altfel. Recomand sa cumperi inca un modul fix la fel cand prinzi ocazia.
-Sursa de calitate, 450w fiind mai mult decat suficienti pentru aceasta configuratie, suporta si viitoare upgrade-uri.
-Placa de baza dotata decent pentru pretul iei.
-Carcasa cu doua ventilatoare incluse, suficient de incapatoare si aerisita.
- HDD 1Tb 7200rpm, basic.

Cu privire la conectarea monitorului, indiferend ca iei sistemul propus de tine, sau propus de mine, ai nevoie de asa ceva. https://www.pcgarage.ro/......ntare-alb/