| Karenexon a întrebat:

Salut, vreau sa stiu si eu durata de viata a pc-ului. Ma refer sa stiu fiecare piesa in parte cat mai o poate duce, in special la placa video si procesor daca se poate pentru ca am overclock la ambele.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Piesele de PC tind sa reziste cam 3 ani, poate fi mai mult sau mai putine in functie de noroc si nu, nu ai cum sa stii cat mai au. Poate pica maine, poate in 5 ani.

Overclockul daca e facut cu cap si nu exagerat nu ar trebui sa afecteze durata de viata. Acolo mai conteaza si la ce temperatura ruleaza ca daca racirea e varza si ai 2 degete de praf in cutie atunci se schimba treaba.

| NLS a răspuns:

Daca procesorul are multiplicatorul deblocat, si ai racire BUNA (perfecta, nu buna, ar di indicat), nu il afecteaza semnificativ.
Adica nu o sa se arda nimic, daca astea e intrebarea.

Eu am sistemul actual (2600K, 16GB DDR3) din decembrie 2011, in 2016 i-am facut OC procesorului, de la 3.4 la 4.5, si inca rezista foarte bine.
DaVinci Resolve merge perfect pentru proiecte mici, SolidWorks si Creo la fel, Keyshot tot asa...

(numai ca m-am saturat de el, nu mai e de actualitate, si pana la finalul anului o sa trec pe ceva nou nout).

Daca piesele sunt de calitate indoielnica, pot pica maine, chiar si fara OC.

Aici intra in special sursele, SSD-urile, HDD-urile, si uneori placile de baza.
Sau folosirea necorespunzatoare: de exemplu faci OC pe o placa de baza care nu e destinata overclockului (chipseturile entry level).