| GolopențaAdrian a întrebat:

La laptopuri se poate face overclock(Procesor, Rami si Placa Video)? De ce? Intreb doar, ca nu vreau sa imi fac la laptop.

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Iti raspund cam tarziu, dar totusi o fac. Se POATE face overclock la laptopuri, la unele si este mai greu de cat la desktop-uri. Dar ramane problema cu inclazirea. Procesorul sau ce vrei tu sa ii faci overclock se ridica la o frecventa mai mare decat cea din fabrica sau ce de turbo boost. Asta va face in asa fel ca procesorul sa se incalzeasca si cum laptopurile de obicei nu au racire prea buna, se fa supraincalzi si in cel mai bun caz se va inchide. In cel mai rau... se arde tot. Deci nu incerca, chiar nu merita.

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Laptopurile sunt concepute pentru eficienta si mobilitate. Ceea ce vrei tu sa faci este sa fortezi un lucru care este facut pentru altceva. Daca vrei performanta si abilitati de oc, ia desktop.

Raspunsul la intrebare este da, dar este foarte nerecomandat.

| GolopențaAdrian explică (pentru Frank51):

Am zis ca nu voi face ci doar am intrebat

| Superior a răspuns:

Poti,nu la toate dar tinand ca ele deja sufera cand vorbim de racire...nu e deloc recomandat.

| alexboss2020 a răspuns:

Poti,dar nu este recomandat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,se poate face, dar nu e recomandat.

| OnePiece a răspuns:

Pai pe laptopurile cu procesoare Intel mai noi, eu zic ca nici nu e nevoie pentru ca intra automat in Turbo Boost cand e mai solicitat. De la generatia a 6-a incoace acest proces e destul de eficient si de bine optimizat. Nu e nevoie de overclock sincer.

| GolopențaAdrian explică (pentru OnePiece):

Pai eu am din generatia a 7 a

| TheSeventhSin a răspuns:

Poti sa face OC si cum zice majoritatea de aici, depinde foarte mult si de laptop.
In plus indiferent pe ce laptop ai face OC e nevoie neaparat de un cooler foarte bun.

Răspuns utilizator avertizat
| lupulica243 a răspuns:

Se poate faca dar ai mare grija ca tu in momentul in care faci overclock ai posibilatatea de ati arde laptopul trebuie sa fie o generatie destul de noua si overclock nu iti ridica performanta foarte mult eu am reusit sa imi ard laptopul asa deci ai grija.