| xKyddyngs a întrebat:

Deci intrebarea mea este urmatoarea:
Pot sa overclock-ez Procesorul AMD E-450 APU de 1. 65Ghz Dual Core, pana pe la 2.0 Ghz, cred ca ar merge si mai mult, dar nu vreau sa ii dau mai mult pentru ca e pe un laptop si totusi...
Stiu ca nu trebuie sa overclock-ezi procesoarele de pe laptop-uri pentru ca se incalzesc prea tare si scurteaza durata de viata, dar de la 1.65 Ghz pana la 2.0 Ghz nu cred ca este prea mare diferenta.
O sa pun un coolerpad sub laptop care o sa asigure o racire in plus fata de cea ce ofera laptopul acum.
Nu o sa il tin mult timp overclock-at, pentru ca am un desktop cu un Intel Dual-core de 2. 5Ghz dar placa video s-a bulit, si momentan nu am bani sa cumpar ce imi doresc ( vreau sa iau ceva bun, nu ceva la 100-200 lei, ca nu cumpar placi video in fiecare zi)
Bun, acum intrebarea este cum fac acest overclock pentru ca sunt incepator big grin, daca a-ti lasa un video tutorial, ar fi excelent happy
Si daca exista vreun risc de a se arde procesorul, el fiind relativ aproape nou 5-6 luni si nu a prea fost folsit
PS: Scuze de greselile facute
Taste mici, degete mari big grin

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cel mai probabil nu o sa iti permita BIOS-ul laptopului sa faci OC, sint extrem de putine laptopuri care te lasa sa faci asta. Nu ai face nici o brinza cu el la 2 GHz, crede-ma.

| xKyddyngs explică (pentru KodrutZ):

Da, din bios nu a mers, dar a functionat cu brazos tweaker sau ceva de genu

| KodrutZ a răspuns (pentru xKyddyngs):

Si? Crezi ca merita diferenta de 2-3-4% de performanta care oricum era de office/net, nu de jocuri, pentru o sansa de a praji placa de baza cu mult mai mare?

3 răspunsuri:
| GabytzGabytzu a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu incerci asa ceva pentru ca este posibil sa iti strici pc-ul sau chiar procesorul mai bine ramai cu el asa cum este acum si cand faci rost de bani iti cumperi o placa video cat de cat buna funda?