| anonim_4396 a întrebat:

Salut vreau si e u un sfat calculatorul meu nu se deschide adica zice No signal. Going to sleep si becul dela ecran se face galben.Am ecran Fujitzu Siements si Windows XP. Ajutati-ma si pe mine cu un sfat.

Răspuns Câştigător
| Adevarul a răspuns:

Iti zic eu cum asa i so intamplat si la un prieten
deci in primul rand verifici toate cablurile si jmufele sa fie bine bagata
in al doilea rand nu iti sta bine calculatorul de exemplu daca ii langa perete poate nu ii bine firul ajuns si se pierde undeva
incearca sa misti ecranul pana se face o imagine albastra apoi dai restart la pc si ar trebui sa mearga
Sper ca te am ajutat!
FUNDA?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Monitorul nu primeste semnal de la cardul video uitate sa fie conectat, cablul de la monitor ce duce la calculator sa nu fie rupt in mod normal chiar daca nu merge calculatorul nu ar trebui sa scrie no signal, ci mai degraba sa ramana inchis.

| relian a răspuns:

Daca cablu de la unitate la monitor nu e bine conectat asa iti vine acel semnal adica monitorul iti arata ca nu are semnal nu calculatorul.Deci calculatorul n-are treaba cu monitoru, ar trebui sa mearga sa se incarce windowsul tot doar ca tu nu vezi pe monitor.Verifica luminile de la unitate daca lucreaza d aca unitatea este sau ramine ON. Daca ramine On atunci e de la cablu nu este bine insurubat ori la unitate ori la monitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai spus decat ce afiseaza un monitor normal. Dar sistemul ce face? Beepaie, hdd merge?

| XtReMee a răspuns:

Placa video arsa sau daca bipaie verifica rami

| Andreea249 a răspuns:

Şi la mine la fel. Nu ma prea pricep la calculatoare.
Dar am băgat un Sd si când am vrut sa aprind calculatorul nu se mai aprindea, si imi apărea pe ecran "Monitor going to sleep". Inca n-am rezolvat problema. Nu stiu ce are.

| Ądrian_Jŕ_1995 a răspuns:

Salut,am intampinat de curand aceeasi problema si am gasit care era de fapt buba. Eu schimbasem placutele de rami intre ele fiindca nu mi le citea, si de asta nu mai imi pornea, incearca sa faci si tu asa, schimba le intre ele. Bafta