| xxVENONxx a întrebat:

Salut, vreau si eu sa imi achizitionez niste rami pentru o placa de baza b450 auros elite si nu stiu daca ramii auros rgb memory de 3333mhz cl18 merg pe aceast placa.Si daca nu merg ce ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai deja vreo alta placa?
Ca daca da, ar fi FOARTE indicat, sa aiba exact aceeasi capacitate, frecventa si latenta (CL) ca si cea existenta.

Daca nu ai, e in regula, doar ca vor functiona la 2933 MHz, cum a zis si colegul.

Atat poate placa de baza, fara a face OC procesorului.
Cu OC, ar putea lucra chiar si cu RAM de 3600MHz (poti pune si asa RAM de 3600, DAR il va vedea ca fiind de 2933).

https://www.gigabyte.com/de/Motherboard/B450-AORUS-ELITE-rev-1x/sp#sp

5 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Nu o sa mearga la putere maxima. Placa ai suporta pana la 3200MHz in OC. 2933MHz fara oc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merg dar cand cumperi rami sa iei aceeasi firma la toate placutele.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ce procesor ai?

Mai trebuie aproape sigur sa setezi ceva in BIOS, si anume XMP.
Daca nu gasesti optiunea, scrie-mi.

| xxVENONxx explică (pentru NLS):

Deci eu am ryzen 5 1600x si am avut inainte o perechi de rami care azi am dat in retur adica niste corsair veangence rgb pro 3200mhz cl16 care imi dadea blue screen nu stiu ce aveau si acum mi e frica sa ii comanda si pe astia de la auros

| NLS a răspuns (pentru xxVENONxx):

Daca dadeau blue screen, poate spui si codul erorii, sa incercam sa aflam ce nu le-a placut.

Am avut si eu de trimis niste RAM inapoi, de laptop,
magazinul de unde am cumparat i-a testat si mi-a zis exact de ce nu functioneaza impreuna cu sistemul meu (un miciPC Intel NUC).
Era din cauza latentei prea mici, dar la tine nu e cazul.
Probail era defect Corsair-ul, sau nu se ipaca cu placa ta de baza.

In principiu, Gigabyte Aorus ar trebui sa mearga, doar fac parte din aceeasi gama (ai zis ca si placa de baza e AORUS).

Eu as incerca sincer cu altceva, chiar si fara luminite, si anume:

https://www.pcgarage.ro/......enta-3000/

Eu am pus Corsair Vengeance LPX pe R7 2700X

iar o prietena a vrut HyperX Fury RGB pe acelasi 2700X

Ambele sisteme functioneaza ireprosabil.