| Iunix a întrebat:

Salutare, acum o lună mi-am instalat un program în trial 30 de zile. Perioada de testare a expirat. L-am dezinstalat, am curățat regiștrii cu CCleaner, l-am dezinstalat și cu Revo Uninstaller ca să nu mai rămână nici o urmă. L-am instalat din nou și perioada de încercare era tot expirată. Deci, întrebarea mea este : De unde știe un program că a mai fost instalat pe un pc? Fișierele ce se ocupă de trial sunt cu extensia.dll

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dupa IP-ul pe care il ai. Ce credeai ca daca dezinstalezi si reinstalezi, o ia de la capat? Esti amuzant rau.

| Iunix explică (pentru darrio2007):

La unele programe mergea, am zis să încerc.

| Iunix explică (pentru darrio2007):

Păi, dacă e după ip, cu cei care au ip dinamic ce face? sau zici și tu la nimereală că după ip. Și ce face, îmi detectează ip-ul și îmi dă deja o versiune cu trial expirat? În timp ce instalează deconectez internetul, tot trial expirat are, după ce ip s-a mai luat dacă nu mai sunt conectat la internet?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Salut, nu se uită după IP, tocmai pentru că el poate fi dinamic.

Există în principiu 3 metode principale:

1. Se creează regiștri ascunși, care nu sunt cu legătură directă cu programul și totuși sunt atașați la ceva astfel încât să nu fie șterși (probabil la intrări specifice Windows).

2. Fișiere "ascunse" sau scrise într-o anumită parte a hard-drive-ului.

3. În loc de adresa IP (ce poate fi dinamică), se ia după adresa MAC (care e unică la fiecare PC).

| WebDoctor a răspuns:

LocalRoaming->AppData

| Iunix explică (pentru WebDoctor):

Mai explicit?