| Ovidiu a întrebat:

Salutare. Adresez aceasta intrebare excusiv celor care stiu despre ce este vorba. Nu vreau raspunsuri inutile.

Am creat o aplicatie web; utilizarea acesteia se face local, prin instalarea programul Xampp. Daca ar fi sa pun aceasta aplicatie pe un alt calculator, va trebui sa instalez Xampp-ul si apoi sa copii aplicatia in directorul respectiv pentru a o putea folosi. Insa, am vazut ceva mai simplu, tot la o aplciatie web si anume. Era un kit de instalare. Instalam aplicatia ca pe un program normal de calculator, in acel kit erau incluse si suportul PHP, si MySQL si server-ul pe care ruleaza. Se crea o iconita pe desktop, cand porneam aplicatia, pornea si serverul. Nu mai trebuia sa mai fac nimic separat(instalare Xampp si alte minunatii). Cum se poate proceda. Kitul de instalare il pot face cu InstallShiled dar cum pot face sa se instaleze si severul Web?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu inteleg? Xampp e fix ce ai zis tu, o aplicatie pe care o instalezi si nu e nevoie decat de un start si atat.

Mai ai la dispozitie Server2Go spre exemplu. E la fel ca Xampp doar ca nu necesita instalare, e plug and play. Il poti pune pe un stick si gata

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Pai el instaleaza Xampp, probabil ca trebuie' si configurat oleaca, apoi instaleaza aplicatia. El le vrea pe amindoua instalate intr-un singur pas. Eu cel putin asta am inteles.

| Ovidiu explică (pentru KodrutZ):

Exact. Sa am un kit de instalare. Cand rulez instalerul sa se instaleze si serverul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ovidiu):

Nu e fix solutia ideala, dar cred ca ai putea instala pe un sistem totul, iar dupa ce configurezi sa faci o arhiva self-extracting. E un compromis acceptabil, zic eu.