| marius13k a întrebat:

Salutare, am aceasta placa de baza : h110m pro-d (ms-7996), imi puteti spune ce placi video as putea pune pe ea?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Aceasta informatie este egal cu zero! Pune un link la ce placa de baza ai daca vrei sa nu primesti raspunsuri eronate!

| NLS a răspuns:

Ce trebuie sa mai indici - e procesorul, nu linkul placii de baza.
Pui impreuna o placa video slaba si un procesor prea puternic pentru ea, vei obtine bottleneck (placa video va transpira, procesorul va sta degeaba ). Si invers, cand placa video e prea puternica, si procesorul prea slab, procesorul va fi gatuit de placa video.

Toate placile video cu conector PCIex se potrivesc fizic pe orice placa de baza care e mai noua de 2004.
Chiar si daca sunt generatii diferite, tot merg conectate, doar ca le va scadea viteza de lucru, atunci cand pui o placa video cu PCIex 3.0, pe o placa de baza cu PCIex 2.0 de exemplu.
Ideal ar fi sa aiba ambele acelasi generatie de standard, fie 2. 0, fie 3.0.
Placa ta de baza are din pacate doar 6 lane-uri PCIex 2.0.
Dar poti pune fara probleme o placa ce are PCIex 3. 0, e chiar mai bine.

Numai ca ideea e ca din cauza numarului mic de lane-uri (6... Ar fi fost nevoie de 8 macar, sau mai bine 16), cat si a generației standardului (doar PCIex 2.0) nu o sa obtii performanta, indiferent ce placa pui, si indiferent cat de voinic e procesorul.

Poti pune nVIDIA GT 1030 fara probleme.
Sau AMD RX 550.

Dar spune totusi si ce procesor ai.

| marius13k explică (pentru NLS):

Salut, am in i3 6098, dar dupa ce am citit ce ai zis, mai bine schimb tot-ul...Am niste joc-uri cumparate pe care nu le pot juca pe pc-ul asta si de asta as vrea niste componente noi...

| NLS a răspuns (pentru marius13k):

Ceva e putred pe PCgarage.

https://ark.intel.com/......ipset.html

Citeste specificatiile de pe site ul oficial.
Pe PCGarage par a fi gresite.

E PCIe 2.0,
6 lane-uri, cum am zis si mai sus.
(vezi in linkul de mai sus, la Expansion Options)

Eventual daca mai ai manualul placii de baza, vezi ce scrie in el.

Procesorul e slabut si el, dar cel mai tare placa de baza te limiteaza (in a putea folosi la adevaratul potential o GTX 1050 de exemplu. )

Ideea e: de ce buget dispui pentru un nou sistem?
Din pacate acum doar o placa video costa cat un intreg sistem.