| DDCC a întrebat:

Salutare!
Am început să fac de pe YouTube unele tutoriale, fie am făcut în nodejs/reactjs un simplu API de vreme sau întreaga interfață de Netflix, apoi un site de administrare a cărților și autorilor dintr-o bibliotecă. În php și mysql am făcut pentru licență niște îmbunătățiri la orarul Universității.
Ce vreau să zic este că nicio astfel de aplicație nu m-a determinat să o continui.
Un site de restaurant sau un pet hotel le-am început însă le-am abandonat fie de la erori, fie nu mi-au plăcut deloc.
Mie cel mai mult mi-a plăcut până acum să editez video-uri și melodii. Am făcut niște chestii destul de simple precum modificări de subtitrări, cut-uri și îmbinări clipuri și adăugări audio în sunet. Într-o vreme cream meme-uri.
Am căutat pe YouTube un tutorial de site care să conțină cât mai mult multimedia însă nu am găsit concret.
Mie partea asta îmi place, nu să fac o aplicație aiurea prin care tot adaugi și ștergi și modifici nu știu ce. Sau cel puțin într-o astfel de aplicație să ai numeroase efecte grafice.
Știe cineva despre ce vorbesc?
Nu găsesc măcar o idee de așa aplicație. Nu trebuie să fie musai în nodejs sau php, poate fi în orice limbaj.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Incearca sa faci jocuri pentru mobile.
ai de toate acolo

| InvatamProgramare a răspuns:

Cred ca inteleg ce vrei sa spui.
O aplicatie "faina" se face GREU si de regula muncesc multi oameni. E primul lucru pe care trebuie sa il tii minte.
In al doilea rand, Rezultatele cand faci aplicatii nu apar peste noapte ( intamplator, chiar acum fac o aplicatie in care incarc niste filmulete si in care incerc sa fac niste tag-uri prin care, atunci cand dai click pe unul sa iti ruleze toate bucatile de filmulet pe acea tema (tag). Doar ca pentru asta inseamna zile de munca si multeeeee erori si probleme. A doua concluzie este ca trebuie sa fii PERSEVERENT.
In al treilea rand, tind sa cred ca tie:
- fie iti place photoshop sau ilustrator si atunci ai putea invata sa faci pluginuri si efecte pentru acestea ( cred ca pentru asta ai nevoie de C++ sau Python, e posibil sa gresesc);
- fie poate te atrage idea de a face jocuri si aici iti recomand sa incerci Unity cu C#.
Spor la programat!

| DDCC explică (pentru InvatamProgramare):

"In al treilea rand, tind sa cred ca tie:
- fie iti place photoshop sau ilustrator si atunci ai putea invata sa faci pluginuri si efecte pentru acestea ( cred ca pentru asta ai nevoie de C++ sau Python, e posibil sa gresesc);
- fie poate te atrage idea de a face jocuri si aici iti recomand sa incerci Unity cu C#."
Însă prevăd și așa o să și fie că o să dau o șansă lui Photoshop sau Ilustrator și după câteva zile constat că nu am reușit să fac nimic.
Singurele lucruri cu care mă mândresc câtuși de puțin sunt niște clipuri dar simplu editate, gen o subtitrare sau am schimbat o melodie de fundal, pe care le am încărcate o parte din ele pe YouTube...le am și pe deego dar numai când am wireless pot încerca să le descarc.
Sincer mă simt absolut total pierdut când vine vorba de "cu ce să reîncep".
Eu și în Cyberlink Power Director când am lucrat, am avut inspirație legată de ce anume vreau să fac.

| InvatamProgramare a răspuns (pentru DDCC):

Cred ca ar trebui sa ai mai multa rabdare cu tine. Rezultatele nu vin peste noapte...