| ChaosHunt a întrebat:

Salutare, am si eu cateva intrebari pentru voi!

1) Daca as cumpara o placa de baza care mentioneaza in specificatiile acesteia ca este compatibila cu memorie RAM DDR3, eu as putea sa-i pun si memorie DDR2?
2) Toate placile video sunt compatibile cu toate placile de baza?
3) Se poate schimba cumva socket-ul unei placi de baza? Pentru a fi compatibila cu un anumit processor.

Cel mai amanuntit raspuns va primi frunda! big grin

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

1) Nu poti pune o memorie DDR2 pe o placa cu DDR3, in primul rand difera forma placutelor si nu ar intra in locas.

2) Nu, daca ai o placa mai veche cu slot AGP nu poti monta o placa PCI-Express
In general placile noi de baza au slot PCI-Express pe care se pot monta toate placile video actuale.

3) Nu poti schimba socket-ul unei placi de baza, este integrat in placa de baza si are niste instructiuni specifice sa functioneze doar cu procesoare compatibile.