| SynapseNinja a întrebat:

Am și eu o întrebare. Dacă am cumpărat un Windows cu licență, licența o mai pot folosi și la instalarea Windows-ului pe alte dispozitive? Pe scurt, dacă licența Windows-ului este transmisibilă. Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

La Windows 10 e transmisibila orice tip de licenta, chiar si cea OEM, DACA si numai DACA, iti creezi un cont Microsoft si atasezi licenta de el (nu sunt prosti deloc, inca o modalitate de a forta clientul pe calea dorita de ei).
Apoi o poti muta oricand pe alt calculator, bineinteles, nu concomitent. Ai platit pentru una, folosesti una. Dar in cazul in care schimbi PC-ul sau se defecteaza placa de baza, poti muta licenta fara probleme.
La Windows 7 si 8.1, licentele OEM nu sunt transmisibile, teoretic. Daca chiar ti se defecteaza placa de baza si suni la ei, posibil, DACA sunt baieti de treaba acolo, sa te ajute o data. Dar a doua oara sigur te trimit la plimbare.

2 răspunsuri:
| Adelin24 a răspuns:

Daca ai primit un cod de activare la acel windows nu cred ca este transmisibil

| BlueDark a răspuns:

Daca e licenta OEM, nu.Dar daca nu e asa, o ai pe viata, pentru orice dispozitiv compatibil.