| MoRoCo a întrebat:

Salutare! Am un abonament Digi(rds-RCS) în custodie dețin un Huawei (pe post de bridge după "upgrade-ul" la 1000mb/s) un tp-link wi-fi6 pe post de router și convertorul pentru fibra optica (tv). Asociat contractului am un id și o parola ( în trecut foloseam pentru a ma conecta cu conexiunea PPPOE la o alta locație ce avea cablu de net). Doresc și acum sa ma folosesc de acel id și parola PPPOE pentru a ma conecta, cum as putea sa procedez și ce din cele enumerate mai sus ar trebui sa iau cu mine (router, ont etc)?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana si Linux-ul face conexiunea automat. Intoarce-te la Windows 7 daca tot vrei asta!

Bula
| Bula a răspuns:

Pe reteaua de fibra optica, identificarea echipamentului se face cu codul IMEI a dispozitivului de modem-fibra.
Conexiunea pe internet se face cu numele si parola din contract, inscris in router-ul wi-fi.
Evidenta si localizarea se face pe serverele Digi.
Daca muti router-ul la alta locatie din reteaua locala, atunci poate va functiona identificarea cu numele si parola ta, dar in alt segment de retea nu.