| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salutare, am un Dell mai vechi cu 1gb ram si 150 gb memoria hd am windows 7 pe 32 bit vreau sa stiu daca pot instala windows xp. Ce versiune m-ati sfatui? Va multumesc anticipat, o zi buna

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Instaleaza XP Home (pe 32 biti)
sau LinuxMint 17.3 (Mate)

Cu Linux nu o sa ți meargă aproape nici un joc, exceptând cazul în care folosești STEAM, (dar nici asta nu ajuta mult pentru ca nu multe jocuri vechi au primit suport Linux din câte stiu), însă scapi de instabilitatea din XP, și de viruși.
Posibilitățile de customizare sunt nelimitate fata de Windows și managementul resurselor mai bun (Mint 17.3 e mai nou )

De ce 17.3 și nu 18?
Pentru ca versiunile noi de Linux încep sa piardă suport pentru hardware foarte vechi.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BostanDaniel1974 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Am inteles la mine nu se blocheaza chiar de loc e vorba de memorie ca e mica si nu se misca chiar repede daca ma intelegi

| Mete0ra a răspuns:

Windows XP Profesional sau Ultimate! Recomand la "laptopuri" mai vechi sau NoteBook-uri mai slabe!

| RAY a răspuns:

Windows xp profesional sp3

| ciumabubonica a răspuns:

Da poti instala windows xp