| Jipa95 a întrebat:

Am un ventilator de carcasa 120mm cu conector 3pin. Ii pot modifica mufa in asa fel incat sa tai conectorul de 3pini si sa leg un usb in loc? Ma intereseaza daca poate sa functioneze sa nu stric ventilatorul degeaba.

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

In general, un ventilator de12V/120mm merge si la 5V, cu turatie mai mica.
Inainte de a taia mufa cu 3 pini, se poate conecta ventilatorul la 5V pentru a vedea cum merge si daca merge conform asteptarilor, atunci se poate pune o mufa usb la ventilator.

Se poate taia un cablu USB, se leaga firele de curent de la cablul USB la cablul ventilatorului si se izoleaza cu banda izolatoare. E si mai bine daca se lipesc firele cu un pistol sau ciocan de lipit.

http://goo.gl/JxALKv
http://www.youtube.com/watch?v=vKMoQ1vDiAI

Trebuie multa atentie la legaturi sa nu se faca scurtcircuit si cablurile sa fie legate corect.

| SasNetRomania a răspuns:

Sigur ca se poate.
un ventilator cu 3-4pini are turatie variabila de aceea are nevoie de mai multe fire, in functie de cat de cald e acel pc placa de baza ii da un voltaj mai mare sau mai mic, sa mearga mai tare sau mai incet.
un ventilator functioneaza cu un voltaj de minim 1, 5 pana la 12v.
Un usb poate scoate maxim 5, 3v pe un port.
Deci va functiona insa la jumatatea capacitatii acestuia, le legi simplu dupa culori. negru la negru, rosu la rosu(la ventilator poate fi si galben)