| WAYNEZ a întrebat:

Salutare.Aș vreau să-mi cumpăr un hard disk extern de 2-3 TB și nu știu care dintre cei trei producători e mai bun:ADATA, Seagate sau WD.Îmi puteți da un sfat?

Răspuns Câştigător
| OttoVonAegyssus a răspuns:

* Criterii de alegere a unui HDD/SDD extern:
- capacitatea de stocare;
- interfaţa de conectare;
- viteza de transfer;
- fiabilitate.

Răspuns Apreciat de Editori
| OttoVonAegyssus a răspuns:

Totate trei sunt firme tehnologice renumite pe plan mondial, în România Segate și WD conduc piața, chiar nu văd motivul de ce ți-ai bate capul cu asta.
Eu am avut HDD-uri de la Seagate și WD, nu am avut probleme cu ele, am utilizat aceleași HDD-uri timp de mulți ani. În momentul de față folosesc doar SSD-uri, am renuțat de câțiva ani la HDD-uri. Sincer să fiu, nu am avut curiozitatea să cumpăr ceva produs de ADATA. Chiar nu are importanță cine anume dintre cei trei mari giganți le fabrică ci mai degrabă factorii după care trebuie alese HDD-urile: capacitate, viteza de rotație, bufferul și interfața.

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Ia-l pe cel mai ieftin... Pana la urma sunt hdd externe, asta inseamna ca nu-l vei folosi 24/24

Bula
| Bula a răspuns:

WD sunt fiabile, dar la oricare trebuie sa ai mare grija sa nu primeasca socuri mecanice!

| gabicoo a răspuns:

Toate sunt branduri prestigioase!
Vezi care are viteza de transfer mai mare! Eu unul aș lua un SSD nu un HDD!