| tnt97 a întrebat:

Daca imi cumpar un hard disk extern. pot sa instalez un sistem de operare numai pe acel hard disk? Sau cum? ( Vreau sa instalez un sistem de operare pe ssd-ul pc-ului si vreau un alt sitem de operare pe hard disku extern.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti instala un windows pe un hdd extern.Ci doar pe SSD. Hardul extern nu are optiune de boot. Practic windows-ul nu va functiona.HDD-urile externe este pentru a stoca date si atat. Daca vrei windows sa mearga pe ceva extern, atunci sun SSD-urile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ssd va merge windows, pe hard disk extern nu.Ci doar linux live.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu poti instala Windows pe device-uri externe!

| Jipa95 a răspuns:

Mare greseala faci daca vrei sa-ti instalezi windows pe hard disk-ul extern. Vitezele nu sunt tocmai stralucite pe usb 2.0, doar pe 3.0, dar si acolo sunt ceva probleme.

| AdrenalinTm a răspuns:

Poti unul livegen windows 8 live linuxul ofera, sa instalezi direct nu merge doar RUN LIVE
si o poti face si cu un stic nu doar hdd extern dar ai girja sa fie pe usb 2 nu 3 pentru ca nu o sa functioneze cum trebuie