| SERIALS a întrebat:

Nu mai am spatiu pe laptop, as vrea sa cumpar un hard disk extern, dar nu stiu de care, caci sunt firme diverse. La ce sa atrag atentie? La viteza trasferului de date?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Relian ssd e hard intern omule, intrebarea e despre hard extern, ar faza cu nu conteaza viteza e parerea ta, ba da conteaza foarte mult, sunt diferente mari intre usb 2 vs usb 3 sau 3.1

| relian a răspuns:

La ce sa te uiti? La bani,ce mai conteaza ce viteza are un hard extern,e doar sa salvezi ceva date, fisiere, poze ce ai tu pe laptop, deci oricare ar fi numa ieftin sa fie.Ce viteza, degeaba ai tu un hard bun, daca hardu de la laptop e slab.Asa c a idee cauta si tu un hard cu USB3.0 asa sal ai si pe viitor, ala nu se strica si cauta unu la 2-4 TB.
Te duci la magazin si te uiti la hard extern c at costa,te uiti si la hard intern cat costa,dar sa aiba aceleasi proprietati,viteza, capacitate, apoi te uiti si la un cablu, este un cablu care iti face din orice hard intern, til face extern, faci calcul si care e mai ieftin pe ala il cumperi.Eu am din asta pentru laptop hard normal intern de 2 TB am luat un cablu,are acolo ceva,nu conteaza,lasa asta ce are,stie ala de la magazin cei ai nevoie,spui ca vrei sa faci un hard intern extern.Ce conteaxa ca nu e in cutie,nu ai treaba oricum,il tii doara sa salvezi pe el ceva date,il lasi in punga cu care vine daca e,aia din plastic.
Acu u ai spus ce hard vrei clasic adica HDD sau SSD laughing Cele mai bune sunt astea SSD,Iara firmele alea care faceau harduri clasice,adica HDD is deja duse de mult pe copca,ce gasesti sunt hdd-uri din stoc,sunt milioane de HDD in magazii, astia tin pretul sus la SSD sa le vanda pe astea milioane sunt, iar cand sor termina n-o sa mai gasesti la magazine HDD nici daca vrei, aceste HDD nici nu se mai fabrica de multi ani.laughing
Ca SSD cele mai bune le face Samsung, mai sunt si alte branduri dar nu din alea vechi ce le stia lumea, alea sau dus de suflet.Sunt SSD de la Intel, de la corsair, in general astia care fabricau memorii ram, placi video astia sunt acum care fac SSD.Aia vechi dealde Western digital sau, Seagate, astia erau cei mai tari astia Seagate dar is dusi, cred ca au dat faliment de mult laughing

| gelu1970 a răspuns:

Eu am câteva hdd externe si marca ce m-a convins de moment cel mai mult e Western Digital. Ce e important pentru un hdd extern e alimentarea. Cele de 3, 5' se alimenteaza normal cu conexiunea la priza. Cele de 2, 5' au alimentare usb ceea ce le scurteaza viața si buna funcționare deoarece usb nu ofera curentul necesar bunei funcționari a unui hdd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Western Digital sunt cei mai renumiți.