| anonim_4396 a întrebat:

Salutare...care este diferenta intre ddr3 si ddr5 la placile video?

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Memoria ddr5 e mai rapida, de exemplu, la placiile video ddr3 frecventa memoriei abia ajunge la 1.6 ghz, iar la memoriile DDR5 trece usor peste 4.5 ghz

7 răspunsuri:
| Nionex a răspuns:

Da este fiindca DDR5 e cu mult mai puternica ca 3 si arata destul de bine la toate imaginile si in plus la jocuri are o rezolutie foarte buna eu am DDR5 sunt multumit..bafta

| Enachescu23 a răspuns (pentru Nionex):

Esti un... Nu e mult mai puternica ca ddr3 si cum sa aiba in jocuri o rezolutie foarte buna? Rezolutia o da monitorul. Oricum placa video nu depinde doar de memoria Gddr folosita ci si de numarul de biti si de latimea de banda. Totusi ce placa video vrei sa-ti iei?

| lauh a răspuns (pentru Enachescu23):

Pai vreau ati hd7750 si este si pe ddr3 si ddr5...

| lauh a răspuns (pentru Me2):

Aha..si aia se simte la jocuri?

| Me2 a răspuns (pentru lauh):

Se simte, mai bine ddr5

| Enachescu23 a răspuns (pentru lauh):

Ia pe ddr5. Totusi te poti uita si la un gtx 650 sau 650 ti daca ai ceva mai multi bani.

| Jyjyke_Glodean_1975 a răspuns:

Eu am Placa video ATI Radeon HD7570 1GB DDR5 128-Bit merge la jocuri