| Alex_6294 a întrebat:

Spuneti-mi si mie care este diferenta dintre placa video pe ddr3 si cea pe ddr5?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Diferă viteza și puterea.

| EneCristian a răspuns:

Hai sa iti explic, ddr e doar TIPUL de memorie pe care il foloseste, intelegi? Clar ddr5 e mai noua si mai puternica, insa placile video au si un fel de nucleu, o putere de procesare. Aceea conteaza foarte mult de aceea unele placi ddr3 costa cat ddr5 si le intrec in performante, este o combinatie dintre frecventa nucleului si a memoriei pe care o are.

| PogChamp a răspuns:

Nu e ddr5, e gddr5, notiunea fiind specifica numai placilor video, nu si a memoriei ram. In esenta placile video cu gddr5 opereaza cu memoria ddr3 insa au banda de frecventa dubla ceea ce permite o procesare mai rapida a informatiilor ce trebuie redate pe ecran, avand un coeficient de clock de 4x fata de standardul de 2x al ddr3. Pe scurt GDDR5-ul ofera o performanta mai ridicata spre deosebire de ddr3, insa de obicei au memoria disponibila mai mica decat cele ddr3 datorita pretului.

| Tavi1223 a răspuns:

Diferența e de la cer la pământ, e ca și cum ai compara pentium 4 cu un i5-i7, ddr5 e mult mai rapid ca ddr 3, acesta putan să aivă frecvențe mult mai mari ca un ddr3.