| Costelus710 a întrebat:

Salutare, cine îmi poate recomanda un laptop (poate să fie și second-hand sau făcut pe bucăți) pentru editare Photoshop și editare video, va rog? BUGET=2000 LEI

7 răspunsuri:
| Andreea6272 a răspuns:

Nu cred ca exista asa laptop pentru 2000 lei doar daca dai vreo 4000 pe acolo, dar poti folosi adobe.com

| Mirel4412 a răspuns:

Second hand poate poate gasesti pe olx, ca laptop nou nu poti la 2000 lei sa faci editari photoshop si video foarte performant. Eu am unul la 2600 lei cu care ma descurc la editari video foto destul de bine. Mai bine ti-ai cumpara un pc, la 2000 lei gasesti pe olx multe varianta bune

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

OLX nu este o solutie. In cele mai multe cazuri primesti (in cea mai buna situatie) unul defect sau (in unele cazuri) o caramida. Cea mai buna solutie: un magazin de second hand. La banii astia, insa, nu cred ca vei gasi ceva bun. Poate un PC second hand! Vei fi surprins dar si Photoshopul este mare consumator de resurse. Uite ceva apropiat de suma ta: https://bit.ly/2LxWyOq Ideea este ca trebuie sa-i pui 16 Gb de RAM si un SSD mai decent, neavand decat 120 GB.

| PainTech a răspuns:

TIP :
Versiunile mai vechi consuma mai putine resurse. Cu un dispozitiv slab o versiune mai veche poate sa ajute enorm.

Totusi bugetul de 2000 de lei nu prea e suficient pentru un laptop. Un PC ar fi o varianta mult mai buna ( performanta mai multa pentru aceeasi suma, posibilitate de upgrade ) pentru un astfel de dispozitiv.

Cum au zis si ceilalti poti vedea ce oferte sunt la mana a doua.

| Costelus710 explică (pentru PainTech):

Atunci un pc? Ce PC recomandați?

| zilog a răspuns:

Nu iti recomand Laptop pentru editări video
din mai multe motive
pentru ca ar costa dublu față de un calculator cu aceleasi caracteristici tehnice
pentru că un calculator se răcește mult mai bine și ai cum să îi pui coolere mari si răcire
chiar șî cu apă sau celule pentiel

CUM AR FI SĂ ÎȚI STEA PROCESORUL LA -16*CELSIUS
cum ar fi să iti stea cipul plăcii video la -16*celsius

tu siti cât de bine ar merge de 20 ori mai bine de cât un laptop
https://www.digitalstorm.com/cryo-tec.asp

| marinaru777 a răspuns:

Uite cam ce sistem iti trebuie
https://helpx.adobe.com/ro/photoshop/system-requirements.html
Daca vrei un laptop poti da mesaj privat