| AnonimulAlex007 a întrebat:

Salutare comunitate. Revin si eu cu o intrebare. Am un pc vechi spre foarte vechi ( in comparatie cu ce e acum pe piata): placa de baza BIOSTAR: NF61S-M2 TE(http://www.biostar.com.tw/app/es/mb/introduction.php? S_I D=313 ), CPU: Amd Sempron 3600+ caruia i-am facut ceva OC din bios la 2. 5GHz, 3 Gb ram 667MHz, o placa video care nu mai stiu cum se cheama xD, ceva cu 256 mb or something...Eu as vrea sa ii fac un mic upgrade pe partea de procesor, si anume sa ii iau de pe EBay/Aliexpress etc un procesor mai bun decat ce am eu acum. Ma gandeam la un AMD Athlon x2 6000+. Intrebarea mea este: Pot pune acel procesor pe aceasta placa de baza? Socketul permite din cate vad eu, dar pe site-ul placii de baza la Supported CPU, scrie pana la modelul 5600+. Atentie insa, nici procesorul pe care eu il am acum nu este listat acolo! Deci? Va merge daca il cumpar? Va trebui sa fac ceva update de bios sau ceva?

PS: IMI CER MII DE SCUZE DACA NU AM POSTAT CUM SI/SAU UNDE TREBUIE!

PS2: Procesorul este pe arhitectura Brisbane 89W
https://ibb.co/fuMiWv

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Teoretic ar merge dacă faci upgrade la bios, dar va fi afişat ca procesor unknown, chiar dacă în bios se vede că lucrează în parametrii.

1 răspuns:
| VladuCristianCo a răspuns:

Daca soketu este acelasi cu siguranta o sa meargă dar ai grija ai si placa video si rami care sa fie compatibili.