| AltriX2013 a întrebat:

Salut.Deci am o placa de baza Biostar G31-M7 TE http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php? S_I D=363#accessory O Placa video NVGF8600 GT 512MB DDR2 si un procesor Pentium Dual-Core E5400 2.7 Ghz eu as vrea un upgrade la procesor si la placa video ce i-mi recomandati? se merita un upgrade? Multumesc.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca gasesti un procesor Intel Core 2 Quad pe socket LGA775, cu FSB de pana la 1333 Mhz ( ideal ar fi chiar 1333). Aceste produse, pe acest socket nu se mai fabrica.
Placa video poti sa iei un GDDR3 (desi placa de baza nu suporta de cat GDDR2). Nu va lucra la puterea maxima dar va avea macar 1 Gb si sunt mai ieftine de cat GDDR2-ul ce o ai.

| AltriX2013 explică (pentru Salontanul):

Dar m-am gandit la o treaba..as putea sa iau o place de baza mai performanta dar sa fie si compatibila la ce am acuma? urmand ca pe viitor sa mai adaug la acea placa de baza cate ceva se poate?

| Salontanul a răspuns (pentru AltriX2013):

Ti-am spus: produse pe acest socket nu se mai fabrica. Mai bine ia-ti acum o placa pe socket mai nou (1150, 1155, 2011) si ulterior mai iei procesor si memorii.