| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,fratilor!big grin Nu stiti vreo metoda prin care pot sa aflu ce server FTP e instalat pe un server (stiu ca suna aiurea)?laughing Si ma refer la soft,ce program are,gen FileZilla Server, CuteFTP...nu mai stiu!happy Da' programu' asta sa-l aflu fara sa ma conectez fiindca n-am cont pe serveru' siteului respectiv! De exemplu am avut host moca pe 000webhost si cand ma conectam din FileZilla imi aparea la welcome message "Pure-FTPd", asta fiind softul folosit de ei pentru FTP!laughing Problema e cum aflu fara sa ma conectez! :/ Un priceput/expert in web si internet daca as gasi ar fi perfect...si poate vrea sa vorbim si in particular!big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti afla doar acel Pure-FTPd (sau altceva instalat) in 90% cazuri si fara sa ai cont FTP. Sau ce vrei tu sa afli daca n-am inteles bine?

Uite, ia un exemplu:
Scrie in CMD/Terminal:
ftp ftp.cinemagia.ro
sau
telnet ftp.cinemagia.ro 21

Majoritatea site-urilor au FTP ceva de genul: ftp.domeniu.xx port 21.

http://i.imgur.com/Cgp5rYX.png

Nu am cont la FTP-ul alora, nici nu ma intereseaza sa am, eu doar le-am ghicit adresa de FTP server.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Le dai mail si ii intrebi. happy

| CannabisFan a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu ti se pare c-ar fi prea suspect si aiurea sa ii intreb ce server FTP au?happy Oare de ce crezi tu ca vreau sa le aflu programul, de dragu' de a-l sti?laughing

| RCristofor a răspuns:

Ești pe dinafară, prietene. Dacă ai de gând sa spargi un ftp și întrebi aici cum sa afli soft server-ul, este clar ca vei reuși sa-l spargi.

| KodrutZ a răspuns (pentru CannabisFan):

Magic, tocmai ai declarat pe un site public intentia de a comite o infractiune condamnata de lege. Felicitari!

| CannabisFan a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca mi-era asa tare frica de lege crezi ca mai intrebam?laughing Felicitari celor ce nu le e frica sa fie liberi pe internet si sa discute despre orice!big grin

| CannabisFan a răspuns (pentru RCristofor):

Sa inteleg ca ti se pare o joaca de copii sa afli softul ala nenorocit, nu?laughing De ce nu faci pe bunul samaritean si-l afli in locul meu, faci o fatpta buna prin a ma scuti pe mine de o treaba...si asa n-am nicio idee!happy Dovedeste-mi ca esti destept cum vrei sa pari, nu doar vorbe!laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru CannabisFan):

Nu iti e frica pina ti-o iei in frezica. Libertatea e una, incalcarea unei legi de bun simt e alta. Se cheama ACCES NEAUTORIZAT. E la fel ca treaba aia cu intratul in casa altuia. De ce nu te duci in alt oras si incepi sa intri in curtile oamenilor la nimereala?

| CannabisFan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca vrea sa ma ajute cineva cu adevarat, daca ai ID de Yahoo! cauta-ma sa vorbim amanuntit, chiar te rog...marius_sache98 big grin In rest numa' hateri!laughingStiam ca ma uraste lumea din jur da' daca au ajuns sa ma urasca si necunoscutii e grav.Ori sunt eu paranoic, ori asta e cruda realitatea.happy