| Andrei2k3 a întrebat:

Incarcatorul de la telefon transforma curentul alternativ in continuu? Ce putere are incarcatorul, suporta 12v?

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Puterea este una, tensiunea de alimentare este alta. Incatcataorele de telefon functioneaza la 230-240V si transforma curentul alternativ in curent continuu. Tensiunea de iesire este 12V(conform standard), dar amperajul defera. Cele mai vechi telefoane aveau 0.5 si 1A. Acum o data cu cresterea capacitatii bateriilor sunt incarcatoare cu 2A, 2.5A si 3A. Poate or fi ai mai mult.