| PykyPyky a întrebat:

Care este deosebirea dintre curentul alternativ si cel continuu?

Răspuns Câştigător
| Bacteriuță a răspuns:

Tu nu ai manual de fizica? iti dai seama din definitii :
In cazul curentului continuu electronii se deplaseaza continuu in acelasi sens.
In cazul curentului alternativ electronii se deplaseaza alternativ, intr-un sens si apoi in celalalt.
ce ti-am zis eu aici e luat dintr-un manual de fizica, sunt 100% sigure. tongue

4 răspunsuri:
| schlau a răspuns:

@griin asta s-a invatat la educatie tehnologica, nu la fizica.Si curentul alternativ este ce scrie mai sus.

| Angel0 a răspuns:

@Smiley99
Curentul intr-un circuit electric circula de la polul pozitiv spre cel negativ, iar electronii invers.
Curentul alternativ isi schimba sensul dar nu neaparat de 50 de ori pe secunda.

| silviu_4058 a răspuns:

Cel alternativ

sa zicem ca te curenteaza te pisca o data trece de ex o secunda si iar te pisca si iar si iar la fel la un interval de timp

cel continuu

daca te curenteaza te strabate continuu fara oprire

| Smiley99 a răspuns:

In cazul curentului continuu -asa cum este cel dat de o baterie pentru lanterna - curentul trece continuu si constant de la polul negativ, prin lampa, catre polul pozitiv al bateriei. In cazul curentului alternativ, in 'baterie' (de exemplu, in cazul sistemului nostru de alimentare cu energie electrica), curentul isi modifica polaritatea de 50 de ori pe secunda. Efectul ambelor tipuri de curent este acelasi asupra tuturor consumatorilor (becuri, sisteme de incalzire). Electromotoarele sunt structurate diferit, in functie de tipul de curent. Retelele de curent din trecut, de pilda coloanele voltaice, realizau numai curent continuu.