| sangeretec a întrebat:

intrebarea mea este cum pot sa aflu de ce putere imi este palca de retea a pc-ului adica ceva de genu are 1Gb sau mai putin? mersi! (ps. nu stiu daca am postat unde trebuie )

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

In propietatile placii! Spune de care e.

| sangeretec explică (pentru K0sti):

Pai imi zice ce marca e si ceva acolo insa nu zice de cat e...(realteck rtl8168d/811d family pci-e gigabit ethernet nic (ndis-6.20)

| K0sti a răspuns (pentru sangeretec):

Gigabit Fast Ethernet! Daca o cautai pe Google, gaseai!

| bassmusic a răspuns:

Placa de retea este cuprinsa intre: 10/100/1000 mbps. Apesi ctrl+ shift + esc, apoi mergi la networking si acolo o sa vezi ca scrie Local area si in dreapta o sa scrie ex.: 100mbps. Acolo iti dai seama de cat e placa ta de retea.

| sangeretec explică (pentru bassmusic):

Daca este 1000 inseamna ca este 1 gb nu?

| bassmusic a răspuns (pentru sangeretec):

Da, dar e prea putin posibil sa ai placa asa mare. O placa costa peste 400 lei.

| sangeretec explică (pentru bassmusic):

Este o placa onboard ce am eu si in cartea ei zice ca suporta conexiuni 10, 100, 1000 mbs dar cica problema ar putea fi si de la modem este unul mai vechi de la upc daca el are conexiune de 100 atunci la 100 se conecteaza daca ar fi la 1000 atunci la 1000 am citit pe net la un forum

| bassmusic a răspuns (pentru sangeretec):

CAt ai dat pe placa de baza?

| sangeretec explică (pentru bassmusic):

200 si ceva ron placa se numeste g41m-s3

| sangeretec explică (pentru bassmusic):

10, 1000, si 1000 este la g41-gs3 in fine am inteles pana la urma despre ce e vorba

| HPNova a răspuns:

Te duci in control panel>network and internet>Network and sharing center>acolo in dreapta ai Local Area Connection>Properties>Configure>apoi sus prin tabsurile alea dai pe advanced> si in stanga cauti speed & duplex> si in dreapta o sa fie pus pe auto tu il pui pe 1. 0Gbps sau 1000Mbps full duplex daca nu ai aceasta setare inseamna ca placa ta nu suporta mai mult de cat e valoarea maxima scrisa acolo