| banditul007 a întrebat:

Salutare. La carcasa PC-ului meu am 3 ventilatoare în front panel la care alimentarea lor către sursă este de tip molex. Problema este că eu vreau să le conectez la placa de bază pentru a le seta rpm. Puteți să-mi recomandați un adaptor de la molex la 4 pini pentru fan? Sau există vreun fan controller la care pot conecta ventilatoare cu alimentare molex? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| banditul007 explică (pentru NLS):

Este vreo problemă dacă conectezi fan cu 3 pini dacă pe placa de bază sunt 4?

| NLS a răspuns (pentru banditul007):

Nu, dar vor functiona la turatie maxima, atata timp cat nu ai mai multi conectori ce ofera PWM.
(Orice placa de baza moderna are unul, insa exista si placi de baza mai high-end, ce au mai multi.)

Si daca te gandesti sa folosesti un splitter pentru a aduna cele 3 ventilatoare intr-un singur hub, NU e recomandat.
Eu as lasa 2 dintre ele la turatie maxima (in 2 headere normale), si unul e cu certitudine reglabil prin headerul cu PWM.

| banditul007 explică (pentru NLS):

Ca placă de bază am Asus prime x470 pro, ce părere ai avea?

| NLS a răspuns (pentru banditul007):

E ok, poti folosi cele 3 chassis FAN.
E mult mai sigur decat sa le aduni pe toate intr-un singur slot. (consuma la turatie maxima 12W si acele huburi nu au fost gandite pentru 36W, decat cel pentru pompa)

1 x CPU Fan connector(s) (4 -pin)
1 x CPU OPT Fan connector(s) (4 -pin)
3 x Chassis Fan connector(s) (4 -pin)

https://dlcdnets.asus.com/......UM_WEB.pdf

| banditul007 explică (pentru NLS):

Deci pun la fiecare fan câte un adaptor și le conectez la cele 3 chassis fan?

| NLS a răspuns (pentru banditul007):

Da, e cel mai indicat sa le tii separat, chiar daca nu se vor putea controla.
Controller cu Molex nu am vazut. pacat, ar fi fost ideal.

| banditul007 explică (pentru NLS):

Am înțeles, mulțumesc frumos de sfaturi!