| YT_David_1980 a întrebat:

Doresc sa imi comand o placa (GTX 1660 Super), iar sursa mea nu are cablu de alimentare separata. Am inteles ca trebuie sa iau un adaptor de la molex la PCI-E 6 pini (atat are si placa). Problema e ca nu stiu cum se conecteaza crying

5 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

NU
iti trebuie alta sursa
daca nu are alimentare separata atunci e clar ca e veche, antica si de demult SI e slaba cu spume deci NU va face fata la o placa video noua performanta pentru jocuri

de fapt, daca ai un calculator cu asa o sursa, nu sunt sigur nici ca restul calculatorului nu ar face fata la asa o placa video, chiar daca iei si sursa

| YT_David_1980 explică (pentru JicaContra):

Pai am un i5-4570 de 3. 20GHz, o placa video GT 730 si 8 gb ram, iar cat despre sursa. habar n-am cati w are si cum se numeste. Nu scrie absolut nimic pe ea. fara niciun sticker. Pana la urma chiar nu ar putea duce si placa? (PC l-am cumparat in forma asta acum 3 ani)

| JicaContra a răspuns (pentru YT_David_1980):

Https://www.google.com/search?q=pc+power+consumption+calculator

gaseste unul bun si fa calculul

totusi eu sunt convins ca o sursa noname si fara mufa de alimentat pcie de placa video nu o sa faca fata si la o placa video performanta, insa, cum un adaptor care sa iti faca mufa respectiva costa vreo 10-15 lei, poti sa incerci;)

| YT_David_1980 explică (pentru JicaContra):

Si cum as putea conecta acel cablu la configuratia curenta? Imi poti da un link pentru acel cablu?

| JicaContra a răspuns (pentru YT_David_1980):

Https://www.emag.ro/......D7LF7LBBM/
da, conectezi o mufa de sata la cablul asta