| asasinkreedz a întrebat:

Salutare la toata lumea!
Am o placa de baza Gigabyte G31M-ES2L si as vrea sa imi iau un procesor compatibil cu aceasta placa de baza.Imi puteti spune ce procesoare exista la momentul actual compatibile cu placa de baza si care ar fi bune pentru jocuri?
Daca da, ce placi video ar fi compatibile cu procesorul respectiv?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Uite o lista completa, ca sa nu mai ai niciun dubiu. Pe viitor, te uiti la socket, si filtrezi procesoarele dupa socketul respectiv.
Daca'ti schimbi si placa de baza sfatul meu e sa iei socket 1155.
Uite lista pentru placa, din intrebare, bafta.
http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3485

3 răspunsuri:
| DonCafe a răspuns:

Procesoare suportate:
Intel Core2 Extreme ( Cel mai bun )
Intel Core2 Quad
Intel Core2 Duo
Intel Pentium Extreme
Intel Pentium D
Intel Pentium 4 Extreme
Intel Pentium 4
Intel Celeron

| asasinkreedz explică (pentru DonCafe):

In legatura cu Intel Core 2 Extreme.Am cautat pe net si am vazut ca sunt mai multe tipuri.Merge orice tip sau numai unu anume?

| DonCafe a răspuns (pentru asasinkreedz):

Sunt mai multe tipuri dar toate au acelasi chipset doar se difera prin viteza si frecventa,